بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت اول

سئوی دروپال 7 - قسمت اول

1. فهرست قسمت‌ها

 

2. مقدمه

یک: امروزه شمار بسیاری از وبسایت‌ها توسط سامانه‌های مدیریت محتوا (Content Management Systems) ساخته و مدیریت می‌شوند. در این میان، سامانه‌ی مدریت محتوای دروپال از سهم قابل توجه حدود 10% از کل سایت‌های ساخته شده توسط سامانه‌های مدریت محتوا برخوردار است. [1][2]

دو: عوامل مهمی در زمینه‌ی ساخت یک وبسایت موفق وجود دارند. از جمله‌ی این عوامل می‌توان به امنیت (Security)، عملکرد (Performance)، کاربردپذیری (Usability) و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. یکی از این عوامل، بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) برای وبسایت است که میان اکثریت وبسایتها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اعمال سئوی موفق بر روی یک وبسایت می‌تواند بازدید از آن را تا چندین برابر افزایش دهد و فروش محصولات و ارائه‌ی خدمات صاحب وبسایت را بطور قابل توجهی افزایش دهد.

با توجه به اهمیت سئو و اهمیت سامانه مدریت محتوای دروپال که بالا به آنها اشاره شد، در این سری مقالات به «عوامل موثر بر بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) در ساخت وبسایت فارسی توسط دروپال 7» می‌پردازیم.

در این سری مقالات به عوامل موثر بر سئو اشاره خواهد شد. در این رابطه، عوامل موثر کلی بر سئوی موفق که رعایت آنها در تمامی وبسایت‌ها لازم است را بررسی خواهیم کرد؛ و همچنین به بررسی عوامل موثر بر سئوی موفق خاص دروپال (مانند معرفی ماژول‌های مفید و تنظیمات خاص دروپال) خواهیم پرداخت.

برای درک بهتر شیوه‌های سئو، این سری مقالات با مثال‌هایی از اعمال شیوه‌های سئوی صحیح بر همین سایت (دروپال کار) خواهد بود.

 

3. بهینه‌سازی برای بازدیدکنندگان!؟

درست است که سئو (SEO) مخفف Search Engine Optimization به معنی بهینه‌سازی سایت برای موتور جستجو است، اما آیا می‌دانستید در واقع هدف از آن بهینه‌سازی سایت برای بازدیدکنندگان سایت است؟

شاید با خواندن جمله‌ی بالا تعجب کنید، اما با خواندن باقی این بخش متوجه منظور جمله‌ی بالا خواهید شد.

در راهنمای بهینه‌سازی موتور جستجوی گوگل می‌خوانیم:

"Even though this guide's title contains the words "search engine”, we’d like to say that you should base your optimization decisions first and foremost on what's best for the visitors of your site." [3]

ترجمه: «اگرچه عنوان این راهنما شامل "موتور جستجو" است، مایلیم بگوییم که تصمیم‌گیری‌های شما در مورد بهینه‌سازی‌ها قبل از هر چیز باید معطوف به بازدیدکنندگان سایتتان باشد.»

و اما دلیل این موضوع:

گوگل پراستفاده‌ترین موتور جستجوی جهان است، و مایل است همینطور باقی بماند، تا از این راه مستقیم و غیر مستقیم کسب درآمد کند.

برای اینکه کاربران به موتور جستجوی گوگل اعتماد کنند و وفادار باشند، گوگل باید بهترین نتایج را برای یک جستجو به کاربرانش نشان دهد، با اینکار کاربران راضی خواهند بود، بار دیگر برای جستجو به گوگل خواهند رفت، و حتی تشویق می‌شوند از محصولات دیگر گوگل استفاده کنند.

پس گوگل به دنبال بهترین نتیجه برای نمایش می‌گردد. بهترین نتیجه در سایتی خواهد بود که بازدیدکننده از رفتن به آن راضی باشد: سرعت لود سایت مناسب باشد، ساختار سایت مناسب باشد، مطالب سایت تکراری نباشد، سایت پر از تبلیغات آزاردهنده نباشد، ... و در آخر، بازدیدکننده را به خود جذب کند و او را مدت بیشتری در سایت نگاه دارد.

پس زمانی که بازدیدکنندگان سایت شما از آن راضی باشند، موتور جستجوی گوگل هم از سایت شما راضی خواهد بود.

پس آنچه در این سری مقالات خواهید خواند در واقع روش‌های بهینه‌سازی سایت ساخته شده توسط دروپال برای بازدیدکنندگان سایت خواهد بود.

 

قسمت بعد: بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت دوم

 

____________________________________________________________________________

1. CMS | Wappalyzer  (دسترسی در: 18 مهر 1391)

2. CMS Technology Web Usage Statistics  (دسترسی در: 18 مهر 1391)

3. Google Search Engine Optimization Starter Guide  (دسترسی در: 20 مهر 1391)

____________________________________________________________________________

افزودن نظر جدید