بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت دوم

سئوی دروپال 7 - قسمت دوم

قسمت قبل:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت اول

 

 

4. ساخت وبسایت دروپالی و اعمال شیوه‌های سئو

در این بخش، مراحل ساختن یک وبسایت دروپالی را مرور می‌کنیم، و در این حین به بررسی اعمال شیوه‌های سئو بر روی سایت می‌پردازیم.

 

4.1. مشخص کردن هدف و مسیر ساخت سایت

4.1.1. هدف از ساختن سایت

قبل از هر کاری لازم است هدف‌تان را بطور کامل و واضح از ساختن وبسایت برای خودتان مشخص کنید. برای خودتان ایده‌آل و هدف نهایی سایتتان را روشن کنید، تا وقتی که به آن مرحله رسیدید، احساس پشیمانی نکنید و قصد تغییر در اهدافتان را نداشته باشید. برای مثال، برای خودتان مشخص کنید که کدام ویژگی سایت از اهمیت بیشتری برخوردار است: قصد دارید سایت شما زیبا باشد، محتوای قوی داشته باشد، یا ویژگی دیگری؟ زمانی که سایت به پایان رسید، بازدیدکنندگان سایت شما چه استفاده‌ای از آن خواهند کرد؟

مشخص بودن هدف به شما کمک می‌کند تا در طول زمان طراحی و ساخت سایت یکپارچه و منظم عمل کنید، و نتیجه‌ی کار شما مورد قبول خودتان، بازدیدکنندگان سایتتان، و موتور‌های جستجو باشد. مشخص نبودن هدف سایت و تغییر در بخش‌های مختلف سایت زمان و منابع شما را هدر می‌دهد و معمولا باعث افت سئوی سایت می‌شود.

توجه: همانطور که قبلا اشاره شد، در این سری مقالات از سایت «دروپال کار» به عنوان سایت دروپالی نمونه‌ای که شیوه‌های صحیح سئو بر روی آن پیاده شده است استفاده خواهد شد:

در سایت دروپال کار: قبل از هر کار دیگری هدف از ساختن سایت مشخص شد و در سندی نوشته شد، تا در مدت زمان تعریف ویژگی‌ها، طراحی، و ساخت سایت مورد توجه قرار گیرند:

هدف کلی: ساختن سایتی دروپالی برای اعمال شیوه‌های سئو بر روی آن و بررسی نتایج آن.

اهداف دیگر: ارسال‌های مختلف در زمینه‌ی دروپال، مانند مطالب آموزشی، اخبار، مقالات، قالب‌های مناسب سایت‌های فارسی، معرفی ماژول‌های مفید، معرفی سایت‌های دروپالی، و بطور کلی هر آنچه می‌تواند برای افرادی که با دروپال کار می‌کنند مفید باشد.

4.1.2. شناخت مخاطبین سایت

بر روی این موضوع که مخاطبین (بازدیدکنندگان) سایت شما چه افرادی هستند فکر کنید، چرا که بسیار مهم است ویژگی‌های سایت مطابق با خواست مخاطبین سایت در نظر گرفته شوند. برای مثال، آیا لازم است نسخه‌‎ی موبایل برای سایت ساخته شود؟

همچنین، بسته به نوع سایت یک استراتژی جذب مخاطب برای سایت انتخاب کنید: توقع دارید مخاطبین از چه طریق سایت شما را پیدا کنند (تبلیغات، جستجو، معرفی دیگران، ...) و بعد از اینکه پیدا کردند جذب سایت شما شوند، و بعد از جذب شدن با آن همراه شوند (از طریق خبرنامه، خوراک آراس‌اس سایت، شبکه‌های اجتماعی، ...)

تصمیم‌گیری درست در مورد اینکه سایت برای چه افرادی ساخته می‌شود، و داشتن شناخت درست از مخاطبین سایت باعث می‌شود تمرکز شما بر روی موضوعاتی باقی بماند که مناسب سایت است. این تمرکز باعث می‌شود سایت شما در آن موضوعات سئوی مناسبی پیدا کند.

در سایت دروپال کار: مخاطبین سایت نمونه‌ی ما عموما افرادی هستند که قصد آشنایی با دروپال را دارند، یا از قبل با دروپال آشنایی دارند. پس می‌توان نتیجه گرفت که شناخت خوبی از کامپیوتر، اینترنت، و وب دارند.

برای مثال، از مورد بالا می‌توان نتیجه گرفت که نیازی به بهینه‌سازی قالب سایت برای اینترنت اکسپلورر 6 و 7 نخواهد بود، چرا که، با توجه به سطح مخاطبین سایت خیلی بعید است آنها از مرورگرهای قدیمی استفاده کنند.

دروپال کار در چند سایت معرفی خواهد شد، تا افرادی که فعالیتشان در زمینه‌ی دروپال است با آن آشنا شوند، و می‌توان حدس زد بعد از مدتی افرادی با جستجوهای مربوط به دروپال به سایت دروپال کار برسند. برای اینکه بازدیدکنندگان سایت بتوانند همراه سایت باشند می‌توانند از خوراک (Feed) سایت ارسال‌ها (Posts) را دنبال کنند و یا از طریق شبکه‌های اجتماعی (توییتر، فیسبوک، گوگل+) از ارسال‌های جدید مطلع شوند.

4.1.3. اسم سایت

انتخاب یک اسم مناسب برای سایت بسیار مهم است. اگر سایت برای شرکت یا محصولی ساخته می‌شود که اسم آن مشخص است، اسم سایت هم معمولا مشابه اسم شرکت/محصول می‌شود تا با جستجوی اسم شرکت/محصول، سایت آن به راحتی پیدا شود. اما اگر در انتخاب اسم سایت آزادی شما بیشتر است، سعی کنید اسم هوشمندانه‌ای انتخاب کنید، برای مثال موارد زیر را در انتخاب اسم سایت در نظر داشته باشید:

 • اسم به راحتی در خاطر افراد بماند (طولانی و یا سخت نباشد)
 • اسم را به راحتی بتوان تایپ کرد
 • اسم یکتا باشد و برندسازی (Branding) صورت گیرد. برندسازی به این معنی است که اسم سایت یکتا باشد تا سایت شما مانند یک برند باشد، و بتوان حدس زد با جستجوی آن گزینه‌ی دیگری نخواهد بود. (اطلاعات بیشتر در مورد برندسازی را می‌توانید در کتاب «عمو پاندا» مطالعه نمایید)

در سایت دروپال کار: از دلایل انتخاب اسم دروپال کار (Drupal Kar) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اساس کار سایت بر «دروپال» است، پس بهتر است کلمه‌ی «دروپال» در اسم سایت استفاده شود، تا هم گویای هدف سایت باشد، و هم در جستجو‌ها نمایش داده شود.
 • «دروپال کار» اسمی است که احتمالا به راحتی در ذهن می‌ماند، چرا که بسیاری افرادی را که با دروپال کار می‌کنند، «دروپال کار» می‌گویند.
 • دامنه (دامین) برای این اسم موجود بود.
 • با جستجو در گوگل میشد به این موضوع پی برد که برندسازی صورت خواهد گرفت، چرا که محتوای زیادی برای «دروپال کار» نبود، و میشد نتیجه گرفت که به احتمال زیاد به زودی سایت ما اولین نتیجه برای جستجوی عبارت «دروپال کار» خواهد بود:

در زمان انتخاب اسم برای سایت، محتوای زیادی برای عبارت «دروپال کار» در وب وجود ندارد، و می‌توان حدس زد «دروپال کار» را می‎توان به راحتی برندسازی کرد

تصویر 1 –  در زمان انتخاب اسم برای سایت، محتوای زیادی برای عبارت «دروپال کار» در وب وجود ندارد، و می‌توان حدس زد «دروپال کار» را می‎توان به راحتی برندسازی کرد

بعدا خواهیم دید که اولین نتیجه برای جستجوی عبارت «دروپال کار» سایت ما خواهد بود.

4.1.4. شعار سایت

انتخاب یک شعار (Slogan) مناسب برای سایت دروپالی بسیار مهم است، چراکه شعار سایت در کنار اسم سایت تشکیل‌دهنده‌های عنوان (Title) صفحه‌ی اصلی سایت خواهد بود، و Title سایت اگر مهمترین بخش سایت از نظر اهمیت در سئو نباشد، حتما یکی از مهمترین بخش‌ها است.

دلیل دیگر اهمیت شعار سایت این است که اگر صفحه‌ی اصلی سایت شما در نتایج جستجو برای یک عبارت باشد، شعار سایت شما نمایش داده خواهد شد، و عامل مهمی در جذب بازدیدکننده است.

شعار سایت به عنوان بخشی از عنوان سایت در نتیجه‌ی جستجو نمایش داده می‌شود

تصویر 2 – شعار سایت به عنوان بخشی از عنوان سایت در نتیجه‌ی جستجو نمایش داده می‌شود

در سایت دروپال کار: شعار سایت دروپال کار برای بخش فارسی «مطالب آموزشی - قالب های دروپال فارسی - معرفی کتاب، ماژول، تم، و سایت های دروپالی - اخبار دروپال» و برای بخش انگلیسی «Tutorials - Persian (Farsi) Drupal Themes - Drupal Modules, Themes, and Sites Introduction - Drupal News» انتخاب شد، تا هم دو بار شامل عبارت «دروپال» باشد و هم دربرگیرنده‌ی خدمات سایت.

نکته‌ی مهم: اگر قرار نیست محتوایی در صفحه‌ی اصلی (Front page) سایت شما منتشر شود، و محتوای آن فقط بلوک‌ها (Blocks) و نماها (Views) خواهند بود (مشابه سایت دروپال کار)، ماژول Empty Front Page را نصب نمایید، تا عنوان سایت از حالت «دروپال کار | به سایت دروپال کار خوش آمدید» به حالتی که در تصویر 2 نمایش داده شده است در آید.

4.1.5. ویژگی‌ها و بخش‌های سایت

تصمیم‌گیری و نهایی کردن ویژگی‌ها و بخش‌های سایت قبل از شروع ساختن آن بسیار مهم است.

در سایت دروپال کار: این ویژگی‌ها و بخش‌ها برای سایت دروپال کار در نظر گرفته شد:

 • درباره ما
 • تماس با ما
 • ارسال ها:
  • اخبار
  • مقالات
  • مطالب آموزشی
  • قالب‌های دروپال
  • سایت‌های دروپالی
  • معرفی ماژول‌های دروپال
 • جستجو
 • دو زبانه (فارسی و انگلیسی)
 • لینک‌های مفید
 • خوراک برای بخش‌های مختلف سایت

4.1.6. کلمات کلیدی

بهتر است کلمات کلیدی سایت را قبل از شروع ساختن سایت انتخاب کنید، تا زمان ساختن سایت بدون دغدغه و با تمرکز بیشتر از کلمات کلیدی انتخاب شده در سایتتان استفاده کنید.

توجه کنید که استفاده از کلمات کلیدی رایج (برای مثال «قالب دروپال» در این مورد) همیشه بهترین گزینه نیست، بهتر است کلمات کلیدی را انتخاب کنید که حدس می‌زنید کاربران با جستجوی آنها به سایت شما خواهند رسید. برای مثال: برای یک سایت فروشگاه آنلاین که در سطح متوسط و نه وسیع می‌خواهد فعالیت کند، بهترین کلمه‌ی کلیدی «فروشگاه آنلاین» نیست، چراکه قبل از آن فروشگاه‌های آنلاین زیادی راه‌اندازی شده و رقالب با آن فروشگاه‌ها که سابقه‌ی بیشتری در وب دارند و فعالیت گسترده‌تری دارند بر سر این کلمه‌ی کلیدی عملا غیر ممکن است. در این مورد بهتر است از کلمات کلیدی استفاده شود که رقابت بر سر آنها کمتر است، مانند «فروشگاه آنلاین لوازم خانگی سامسونگ در زاهدان».

نکته‌ی بسیار مهمی که حتما باید به آن توجه شود این است که هر صفحه‌ی سایت باید کلمات کلیدی یکتا و مربوط به خود را داشته باشد. انتخاب یک سری کلمه‌ی کلیدی و استفاده‌ی آنها در تمام بخش‌های سایت یک اشتباه بزرگ است.

خلاق باشید! برای مثال، اگر مخاطبین سایت شما افرادی هستند که ممکن است فینگیش جستجو کنند، کلمات کلیدی اصلی در سایت را Finglish هم وارد کنید.

از روش‌های زیر می‌توانید برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید:

 • وبسایت رقبا: سایت‌هایی که در زمینه‌ی مشابه فعالیت می‌کنند را بررسی کنید و از کلمات کلیدی استفاده شده در آنها ایده بگیرید.
 • ابزار Google AdWords: Keyword Tool : با وارد کردن کلمات کلیدی که به نظرتان می‌رسد و یا آدرس سایت‌های با موضوع مشابه سایت خود، پیشنهاد کلمات کلیدی از گوگل دریافت کنید.
 • سرویس Google Trends : عبارات مختلف را مشاهده و مقایسه کنید تا پیدا کنید گرایش‌ها (Trends) به کدام سمت است، یا بهتر بگوییم، کاربران به دنبال چه هستند.

در سایت دروپال کار: با توجه به حجم نه چندان زیاد محتوای فارسی برای دروپال، می‌توان حدس زد سرمایه‌گذاری بر روی هر کلمه‌ی کلیدی و صرف وقت برای آن می‌تواند به نتیجه برسد.

کلمات کلیدی در سه دسته برای سایت دروپال کار انتخاب شد:

 • بدون رقیب:
  • Drupal Kar
 • رقابت کم:
  • دروپال کار
  • قالب‌های دروپال فارسی
  • مطالب آموزشی دروپال
  • آموزش دروپال
  • سایت های دروپالی
  • اخبار دروپال
 • رقابت زیاد
  • دروپال
  • دروپال فارسی

 

قسمت بعد:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت سوم

 

 

نظرات

اکثر مطالب سایت رو نشستم خوندم و استفاده کردم خواستم تشکر کنم.

افزودن نظر جدید