بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت سوم

سئوی دروپال 7 - قسمت سوم

قسمت اول:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت اول

قسمت قبل:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت دوم

 

4.2. طراحی گرافیکی ظاهر (قالب) سایت

شاید ابتدا اینطور به نظر برسد که طراحی گرافیکی سایت تاثیری در سئو ندارد، اما ظاهر سایت و نحوه‌ی چیدمان عناصر سایت تاثیر زیادی در سئو دارد.

برای مثال، اگر منوی اصلی سایت در جای مناسبی قرار گرفته باشد و ظاهر خوبی داشته باشد و شامل بخش‌های مهم سایت باشد، باعث می‌شود بازدیدکنندگان سایت تشویق شوند از بخش‌های مختلف سایت بازدید کنند، که این بازدیدها در کنار محتوای خوب باعث افزایش بازدید سایت و همچنین کاهش نرخ خروج (Bounce Rate) سایت می‎‌شوند که دو عامل بسیار مهم سئو هستند.

نرخ خروج (Bounce Rate) بیانگر درصدی از بازدیدکنندگان سایت است که بدون بازدید از صفحات دیگر سایت، از سایت خارج می‎شوند. هرچه نرخ خروج یک وبسایت پایین‌تر باشد نشان‌دهنده‎ی این است که وبسایت در جذب کاربران قوی‌تر است و محتوای بهتری دارد و در نتیجه سئوی آن بهتر است.

سایت‌های با موضوع مشابه را بررسی کنید و از طرح‌های آنها ایده بگیرید.

به اولویت‌ها توجه کنید. دقت کنید که کمیت و کیفیت فضایی که هر عنصر در طرح اشغال می‌کند آیا با اهمیت آن مطابقت دارد؟ برای مثال اگر جستجو در سایت شما یک ویژگی بسیار مهم است، آیا فضایی که به باکس جستجو اختصاص داده‌اید مناسب و در دید بازدیدکنندگان هست؟

لوگوی سایت در قسمت‌های مختلف استفاده خواهد شد، پس در طراحی لوگوی سایت حساسیت به خرج بدهید و لوگویی طراحی کنید که با موضوع سایت شما همخوانی داشته باشد و در خاطر بماند.

 

4.3. هاست و دامنه

4.3.1. انتخاب دامنه‌ی مناسب

انتخاب دامنه (Domain) مناسب برای سایت از دیگر مواردیست که اهمیت فراوانی دارد.

دامنه‌ای انتخاب نمایید که با موضوع و اسم سایت همخوانی داشته باشد، طولانی نباشد، به راحتی در ذهن ثبت شود، و تایپ آن مشکل نباشد.

می‌توانید کلمات کلیدی مهم را در دامنه‌ی سایت قرار دهید، چرا که گوگل و موتور‌های جستجوی دیگر در میان دامنه‌ی سایت هم به دنبال کلمات کلیدی می‌گردند. برای اینکار هم احتیاجی نیست کلمات را با خط تیره از هم جدا نمایید، گوگل کلمات را تشخیص می‌دهد:

بدون جدا شدن کلمات، گوگل عبارت drupal را به راحتی در دامنه‌ی سایت تشخیص می‌دهد

تصویر 3 – بدون جدا شدن کلمات، گوگل عبارت drupal را به راحتی در دامنه‌ی سایت تشخیص می‌دهد

در سایت دروپال کار: دلائل انتخاب « drupalkar.com » به عنوان دامنه‌ی سایت دروپال کار به قرار زیر است:

  • از آنجایی که سایت به «دروپال» مربوط است، عبارت drupal در دامنه‌ی سایت باشد
  • پسوند .com بیشتر استفاده می‌شود و معمولا دامنه‌ها با این پسوند راحت‌تر به خاطر می‌مانند
  • در دامنه‌ی سایت از «-» استفاده نشد (برای مثال دامنه drupal-kar.com انتخاب نشد) به دلیل اینکه استفاده از آن تایپ دامنه‌ی سایت را سختتر می‌کند
  • دامنه‌ی سایت با نام سایت مشابه است و همخوانی دارد
  • کوتاه است و به راحتی می‌توان به خاطر سپرد

4.3.2. میزبانی مناسب

تهیه‌ی میزبانی مناسب برای سایت از اهمیت زیادی برخوردار است. برای مثال اگر از هاست یا سروری استفاده نمایید که امکانات متناسب با حجم وبسایت شما را فراهم نکند، سرعت لود وبسایت شما پایین خواهد آمد، که این موضوع باعث افت سئوی سایت خواهد شد. همچنین اگر از هاستینگ مشترکی استفاده نمایید که در آن وبسایت‌های نامناسبی در کنار سایت شما هاست شده باشند (مانند سایت‌های با امنیت پایین، و یا ارسال‌کننده‌ی اسپم) ممکن است بر سئوی سایت شما هم تاثیر بگذارد.

اگر از اینکه چه نوع میزبانی می‌تواند برای وبسایت شما مناسبتر باشد اطمینان ندارید، بهترین روش، مشورت با افراد فعال در ای زمینه و مطالعه‌ی مقالات مرتبط است.

در سایت دروپال کار: از آنجایی که سایت «دروپال کار» یک وبسایت شخصی و نه شرکتی است، به دلیل کاهش هزینه‌ها، و به دلیل نداشتن تسلط اینجانب در کار با سرورها، از هاستینگ اشتراکی برای میزبانی سایت دروپال کار استفاده شد. هاست از شرکتی خریداری شد که هشت سال در زمینه‌ی میزبانی وب فعالیت دارد، رسما ثبت شده، و وبسایت آن توسط دروپال ساخته شده است.

 

4.4. قالب سایت

از مواردی که تاثیر زیادی بر سئوی سایت دروپالی دارند، قالب سایت دروپالی است.

یک دلیل اهمیت قالب سایت این است که استفاده از یک قالب سبک و بهینه‌سازی شده می‌تواند تاثیر زیادی بر سرعت لود شدن سایت داشته باشد. عکس‌ها، فایل‌های CSS، فایل‌های JavaScript و دیگر بخش‌های قالب برای هر صفحه از سایت لود خواهند شد، پس مهم است که برای مثال عکس‌های قالب بهینه‌سازی شده و از تکنیک CSS Image Sprite برای آنها استفاده شده باشد.

در دروپال 7، ساختار کلی سایت برگرفته از قالب سایت است. برای مثال: قالب سایت است که تعیین می‌کند عنوان صفحه (Page Title) با کدام تگ (h1، h2، ...) نمایش داده شود.

در نتیجه، استفاده از یک قالب استاندارد برای سایت دروپالی اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

قسمت بعد:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت چهارم

 

نظرات

از مطلب خوبتون لذت بردم. خیلی خوب نوشته بودید

ممنون عرفان جان. خوشحالم که اینطور بوده.

سلام
همه مقالات رو خوندم بسایر عالی بود. دستتان درد نکند.

خواهش می‌کنم. خوشحالم که مقالات به نظرتون خوب بوده.
ممنون از نظرتون.

افزودن نظر جدید