بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت چهارم

سئوی دروپال 7 - قسمت چهارم

قسمت اول:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت اول

قسمت قبل:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت سوم

 

4.5. ساختن سایت دروپالی

4.5.1. بازدیدکنندگان سایت

اگر بازدیدکنندگان سایت شما افرادی با شرایط متفاوت با شما هستند، این نکته را زمان ساختن سایت در نظر بگیرید.

برای مثال، ممکن است زمان ساختن سایت شما از وی‌پی‌ان یا ابزار مشابهی استفاده کنید، اگر بازدیدکنندگان سایت شما افرادی هستند که احتمال استفاده‌ی آنها از چنین ابزاری بعید است، سایت را بدون آن ابزار هم تست کنید تا در نمایش سایت مشکلی نباشد، و برای مثال سایت «پیوندها» بطور ناخواسته برای بازدیدکنندگان نمایش داده نشود.

مثال دیگر: اگر بازدیدکنندگان سایت شما افرادی هستند که ممکن است هنوز از اینترنت Dial-up یا ADSL با سرعت‌های پایینتر از سرعت اینترنت شما استفاده کنند، این مورد را زمان ساختن سایت در نظر بگیرید؛ برای مثال، شاید بهتر باشد عکس‌های سایت را کوچکتر از اندازه‌ای که در نظر داشتید، در سایت قرار دهید، تا لود آنها برای بازدیدکنندگان زمان زیادی نبرد که باعث آزارشان شود و یا حتی سایت را ترک کنند (افزایش Bounce Rate).

4.5.2. شبکه‌های اجتماعی

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تاثیر زیادی بر بهبود سئوی سایت دارد. در حال حاضر سه شبکه‌ی اجتماعی فیسبوک (Facebook)، گوگل+ (Google Plus)، و توییتر (Twitter) از بالاترین اهمیت برخوردار هستند.

بهترین روش این است که در فیسبوک، گوگل+، و توییتر اکانتی با نام سایت بسازید، و مطالب جدید سایتتان را در آنها منتشر کنید. اینکار نه تنها باعث می‌شود لینک مطالب سایت شما در شبکه‌های اجتماعی پخش شود، بلکه باعث می‌شود همراهان سایت شما بیشتر از مطالب سایت بازدید کنند و راحت‌تر با دوستانشان به اشتراک بگذارند.

فراموش نکنید که آیکن‌ها و یا لینک‌های شبکه‌های اجتماعی را در قسمت مناسبی از سایت قرار دهید، تا مورد توجه بازدیدکنندگان سایت قرار گیرد.

در سایت دروپال کار: اکانت‌های فیسبوک، گوگل+، و توییتر برای دروپال کار ساخته شد، و ارسال‌های جدید سایت در آنها منتشر می‌شود. همچنین، آیکن‌های این سه شبکه‌ی اجتماعی در سایدبار و فوتر سایت قرار داده شد، تا مورد توجه بازدیدکنندگان سایت قرار گیرند.

4.5.3. نصب دروپال

چند پیشنهاد برای زمان نصب، و بعد از نصب دروپال:

زمان نصب دروپال، آدرس ایمیلی وارد کنید که با دامین خود سایت باشد (برای مثال، info@example.com برای سایت example.com) تا زمانی که ایمیلی از طرف سایت بطور خودکار ارسال می‌شود، احتمال اسپم شناخته شدن آن توسط سرویس‌های مختلف ایمیل دهنده کمتر باشد.

فایل‌های اضافی هسته‌ی دروپال در ریشه‌ی سایت را بعد از نصب پاک کنید. در دروپال 7.17 که آخرین نسخه‌ی دروپال در زمان نوشتن این مقاله است، 10 فایل با حروف بزرگ (UPPERCASE) قرار دارند (CHANGELOG.txt، COPYRIGHT.txt، INSTALL.mysql.txt و ...) که بدون نگرانی می‌توانید آنها را بعد از نصب سایت حذف کنید.

پس از نصب دروپال، ماژول‌هایی از هسته‌ی دروپال که به آنها احتیاج ندارید را غیرفعال نمایید.

4.5.4. www –  بودن یا نبودن

بهتر است سایت شما یک آدرس با یا بدون www داشته باشد (example.com یا www.example.com). تفاوتی ندارد که شما آدرس با www را انتخاب می‌کنید یا بدون www را، مهم این است که یکی را انتخاب کنید و حالت دیگری را به حالتی که انتخاب کرده‌اید بفرستید (redirect نمایید).

در این رابطه می‌توانید مطلب «آیا وجود www در دامنه واقعا ضروری است؟» را مطالعه نمایید.

برای فرستادن سایت با www به بدون www با بلعکس می‌توانید از فایل htaccess که همراه هسته‌ی دروپال است استفاده نمایید:

فرستادن آدرس سایت با www به آدرس سایت بدون www و بلعکس، توسط فایل .htaccess

تصویر 4 – فرستادن آدرس سایت با www به آدرس سایت بدون www و بلعکس، توسط فایل .htaccess

اگر مایلید آدرس سایت شما بدون www به آدرس سایت با www ارجاع داده شود، دو خط کد اول را از حالت کامنت خارج کنید (علامت # ابتدای آنها را بردارید)، و اگر مایلید آدرس سایت شما از حالت با www به آدرس سایت بدون www فرستاده شود، دو خط کد دوم را از حالت کامنت خارج نمایید.

4.5.5. قابلیت Clean URLs

قابلیت "Clean URLs" در دروپال، آدرس صفحات دروپال را به شکل مناسب در می‌آورد. برای مثال، آدرس drupalkar.com/?q=user  را به drupalkar.com/user  تبدیل می‌کند.

اطمینان کسب کنید که قابلیت Clean URLs در سایت شما فعال است. اینکار توسط گوگل پیشنهاد شده است. اینکار باعث می‌شود موتورهای جستجو دسترسی راحت‌تری به صفحات سایت شما داشته باشند، و البته آدرس‌ها برای کاربران سایت بامعنی‌تر باشد.

برای اطمینان از فعال بودن Clean URLs به مسیر Configuration > Search and metadata > Clean URLs بروید.

4.5.6. اطلاعات سایت

اگر در حال توسعه‌ی سایت بطور آنلاین هستید، بهتر است اطلاعت سایت را در این مرحله بطور کامل وارد کنید، تا وقتی موتور‌های جستجو سایت شما را پیدا می‌کنند – با اینکه محتوایی به سایت اضافه نشده است – اطلاعات اولیه سایت شما کامل باشد.

برای وارد کردن اطلاعات سایت به مسیر Configuration > System > Site information بروید و نام سایت و شعار سایتی را که در مراحل 4.1.3 و 4.1.4 انتخاب کردید را وارد نمایید.

اگر قرار است سایت شما مثل سایت دروپال کار دو زبانه باشد، ابتدا ماژول Internationalization (معروف به i18n) را نصب کنید تا بتوانید اطلاعات سایت را به زبان‌های دلخواه اضافه نمایید.

4.5.7. امنیت سایت

هر نوع مشکل امنیتی در سایت می‌تواند یک تهدید برای سئوی سایت باشد. برای مثال، اگر از سایت شما برای ارسال اسپم استفاده شود، گوگل ممکن است سایت شما را خطرناک تشخیص دهد و رتبه‌ی آن در گوگل از بین برود. مثال دیگر اینکه، اگر سایت شما به دلیل مشکلات امنیتی از دسترس خارج شود، ممکن است از نتایج گوگل خارج شود، و تا برگشتن نتایج بعد از رفع مشکل مدتی طول بکشد. پس قبل از هر کار دیگری، اطمینان کسب کنید که سایت شما ضعف امنیتی نداشته باشد.

بخش «مجوزها» (People > Permissions) از سایتتان را بررسی کنید، تا مطمئن شوید هر نقش (Role) فقط به بخش‌هایی که باید دسترسی داشته باشد.

همچنین می‌توانید از ماژول Security Review برای بررسی امنیت سایتتان استفاده کنید. این ماژول بعضی ضعف‌های امنیتی مهم سایت را بررسی می‌کند و به شما گزارش می‌دهد.

4.5.8. ماژول Meta tags quick‏‏‌

برای اضافه کردن متاتگ‌های Keywords و Description و متاتگ‌های دیگر به بخش‌های مختلف دروپال، می‌توانید از ماژول Meta tags quick استفاده نمایید.

ماژول Meta tags quick را بعد از اینکه انواع محتوای (Content Types) سایت خود را ساختید اضافه کنید.

بعد از نصب ماژول، به بخش تنظیمات آن بروید (Configuration > Search and metadata > Meta tags quick settings > General tab) و متاتگ‌هایی که مایلید را به بخش‌هایی از سایت که لازم است متصل (Attach) کنید، برای مثال، متاتگ‌های Keywords و Description را به نوع محتوای مقاله (Article) که زیرمجموعه‌ی Node است اضافه کنید. با اینکار دو فیلد جدید به مقالات اضافه می‌شود که می‌توانید برای هر مقاله متاتگ‌ها را وارد کنید.

برای اضافه کردن متاتگ‌ها به دیگر بخش‌ها می‌توانید از بخش Path-based Metatags استفاده کنید.

در سایت دروپال کار: ماژول Meta tags quick بر روی «دروپال کار» نصب شده، و متاتگ‌های Keywords و Description به تمامی انواع محتوای سایت اضافه شده است.

4.5.9. جلوگیری از اسپم

اگر سایت شما فضای مناسبی برای ارسال هرگونه محتوای اسپم باشد، مقابله با اسپم‌ها وقت و انرژی شما را هدر می‌دهد، اگر هم با اسپم‌ها مقابله نکنید، احتمال اینکه تاثیر منفی بر سئوی سایت شما بگذارد زیاد است.

جلوگیری از اسپم‌ها مخصوصا زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بازدیدکنندگان سایت در انتشار محتوا مشارکت داشته باشند: اجازه‌ی نظردهی داشته باشند، اجازه‌ی مشارکت در فروم‌ها را داشته باشند، و از همه مهمتر اجازه‌ی ارسال مطلب داشته باشند.

برای مثال، اگر نظرات سایت را مدیریت نکنید، ممکن است اسپمرها از آن برای لینک دادن به سایت‌های اسپم استفاده کنند. گوگل این لینک‌ها را از سمت سایت شما می‌بیند و این تاثیر منفی بر سئوی سایت شما خواهد گذاشت.

برای جلوگیری از ارسال محتوای اسپم در سایت، علاوه بر اینکه مجوز‌ها را بررسی می‌کنید، می‌توانید از ماژول‌های زیر استفاده نمایید:

  • ماژول CAPTCHA و زیرمجموعه‌های آن
    این روزها همه با کپچا آشنایی دارند. توسط ماژول CAPTCHA شما می‌توانید به فرم‌های مختلف در سایت کپچا اضافه کنید تا از ارسال محتوا توسط ربات‌ها جلوگیری کنید. بعد از نصب ماژول CAPTCHA به بخش پیکربندی (Configure) آن بروید، در اینجا می‌توانید کپچا را به هر فرمی از سایت (مثل فرم نظرات بخش‌های مختلف، فرم تماس با ما، ...) اضافه نمایید.
    ماژول CAPTCHA بطور پیشفرض دو نوع روش برای جلوگیری از اسپم‌ها دارد: ریاضی و عکس. برای حالت‌های دیگر می‌توانید از ماژول‌های مرتبط مانند Text CAPTCHA، Captcha Riddler، reCAPTCHA، و Draggable Captcha استفاده کنید.
  • ماژول Mollom
    ماژول Mollom با بررسی محتوای در حال ارسال و ارسال‌کننده‌ی آن به اسپم بودن آن پی می‌برد. محتوایی که از دید Mollom مشکوک نباشد به سرعت منتشر می‌شود، و برای محتوایی که مشکوک باشد یا ارسال‌کننده‌ی آن قبلا یک اسپمر شناخته شده باشد کپچا نمایش داده می‌شود.

در سایت دروپال کار: ماژول CAPTCHA بر روی سایت دروپال کار نصب شده، و کپچا به بخش نظرات سایت و به فرم تماس با ما اضافه گردیده است.

ماژول CAPTCHA در سایت دروپال کار 1421 بار جلوی ثبت فرم‌های اسپم را گرفته است

تصویر 5 – ماژول CAPTCHA در سایت دروپال کار 1421 بار جلوی ثبت فرم‌های اسپم را گرفته است

 

قسمت بعد:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت پنجم

 

نظرات

من قبلا جایی خوندم که استفاده از ماژول metatags بهتر از استفاده از quick metatag هست. دلیلش این بود که ماژول metatags عملکرد بهتری ارائه میکنه. شما هیچ مقایسه ای در این زمینه انجام دادید؟

من خیلی وقت پیش هر دو ماژول رو نصب کردم و تست کردم، به نظرم اومد کار با Meta tags quick راحتتر هست و کاری رو که باید انجام بده خیلی سریع و خوب انجام میده.

فکر می‌کنم Meta tags قابلیت‌های بیشتری داشته باشه، ولی برای اضافه کردن keywords و description به نظرم Meta tags quick کافی هست. نحوه‌ی اضافه شدن متاتگ‌ها هم که به کد سایت مشخص هست، پس فکر نمی‌کنم تفاوتی در عملکرد (در این سطح) داشته باشن.

سلام ، من یک مشکلی دارم ، وقتی از بدون www توی htaccess از همون روشی که شما گفتید استفاده می کنم ، یک آدرس با www رو به صفحه اصلی ریدایرکت میکنه ، خود محتوا رو نشون نمیده ، مشکل از چیه ؟

سلام. مطمئن بشید که فقط دو خط نشون داده شده در مستطیل قرمز دوم رو از حالت کامنت خارج کرده باشید. اگر باز هم مشکل وجود داشت، احتمالا ماژولی نصب کردید که با این مورد تداخل پیدا کرده.

فایل .htaccess یک دروپال جدید رو جایگزین کردم ، مشکل حل شد ، احتمالا یکی از افزونه دستکاری کرده بوده.
ممنون.

راستی از این افزونه http://drupal.org/project/image_captcha_refresh برای کپچا استفاده کنید.

من ماژول Meta tags quick رو نصب کردم ولی نمی دونم چجوری باید ازش استفاده کنم و کلمات کلیدی رو توی meta description بذارم؟

بعد از اینکه به صفحه‌ی تنظیمات ماژول رفتید و فیلدهای موردنظر رو برای انواع محتوا (Content type) موردنظر اضافه کردید، وقتی در حال اضافه کردن یک محتوا از همان نوع محتوا هستید، فیلدهایی مثل (Meta) Keywords و (Meta) Description اضافه شدن که باید از اونها استفاده کنید.

سلام
در حال حاضر این فیلدها اضافه شده ولی ما سایت رو دادیم تو google Ad برای تبلیغات وارد کنند،باید عین کلمات کلیدی رو در meta description منبع سایت به کار ببرم.این کار رو نمیدونم چه جوری انجام بدم؟کجای سایت باید کلمات رو وارد کنم؟ممنون میشم اگر زودتر کمکم کنید

هر صفحه از سایت میتونه Meta Description داشته باشه، مثلا همین مطلب که الان شما پایینش کامنت دادید، اگر کد صفحه رو نگاه کنید در قسمت head آن Meta Descriptionی به شکل زیر داره:

<meta content="بهینه&zwnj;سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو..." name="description">

با توجه به توضیحاتی که شما دادید، به نظرم Meta Description در صفحه اصلی سایت مد نظرتون هست که در Google Ads نشون داده بشه. برای اینکار باید از Path-Based Metatags استفاده کنید. این قابلیت رو فعال کنید، بعد به صفحه اصلی که برید لینک Path-Based Metatags باید ظاهر شده باشه.

منظورتون اینه که در تنظیمات meta tags quik تیک گزینه های کلمات کلیدی و توضیحات رو که جلوی Path-based metha tags نوشته شده بزنم که فعال شه؟

بله، دقیقا. و بعد به صفحه‌ی اصلی (یا هر صفحه‌ی مورد نظر دیگه‌ای) برید و کاری که توضیح داده بودم رو انجام بدید.

فعالش کردم ولی تو صفحه ی اصلیم هیچ لینکی نیست.الان تو صفحات داخلی که پست گذاشتم تونستم کلمات کلیدی رو تو meta description بذارم (چون اون پستا tab ویرایش داره وقتی وارد ویرایشگرش میشم فیلدای meta keyword و meta description اضافه شده)ولی تو صفحه اصلی tab ویرایش نداره.

پس از این مسیر اضافش کنید:
admin/config/search/metatags_quick/path_based
توی قسمت Path برای صفحه اصلی فکر کنم باید node وارد کنید.

افزودن نظر جدید