بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت پنجم

سئوی دروپال 7 - قسمت پنجم

قسمت اول:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت اول

قسمت قبل:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت چهارم

 

4.5.10. ماژول Global Redirect

محتوای تکراری (Duplicate Content) یکی از مضرترین موارد برای سئوی سایت‌ها است. نه‌تنها محتوای سایت شما نباید مشابه سایت‌های دیگر باشد (چون گوگل آن را به دید مطلب کپی شده و دزدی نگاه می‌کند)، بلکه در یک سایت هم نباید محتوای تکراری وجود داشته باشد. محتوایی که در سایت چند جای مختلف تکرار شده باشد ممکن است باعث نادیده گرفته شدن آن توسط گوگل در یک یا چند جای سایت شود.

محتوای تکراری ممکن است ناخواسته و بدون اینکه شما مطلبی را در دو جای مختلف سایت منتشر کرده باشید بوجود بیاید.

هدف ماژول Global Redirect در دروپال، جلوگیری از محتوای تکراری (Duplicate Content) است. این ماژول توسط 301 Redirect محتوای تکراری را به محتوای اصلی ارجاع می‌دهد. دو نمونه از کارهایی که ماژول Global Redirect انجام می‌دهد:

 • هدایت کردن Nodeهایی که برای آنها آدرس مستعار (URL alias) تعریف شده به آن آدرس. برای مثال:
  • ارجاع دادن  drupalkar.com/node/9  به  drupalkar.com/about
  • ارجاع دادن  drupalkar.com/taxonomy/term/2  به  drupalkar.com/terms/article
    
 • هدایت کردن آدرس‌هایی که بزرگی-کوچکی حروف اشتباه تایپ شده‌اند به آدرس اصلی. برای مثال:
  • ارجاع دادن  drupalkar.com/aBout  به  drupalkar.com/about
    
 • برداشتن خط مورب پایانی (Trailing Slash) از انتهای آدرس صفحه. برای مثال:
  • ارجاع دادن  /drupalkar.com/about  به  drupalkar.com/about  (در آدرس اولی منظور زمانی است که « / » بعد از about قرار دارد، سپس در آدرس دومی حذف می‌شود)

البته، مت کاتس (Matt Cutts) از مهندسین شناخته‌شده‌ی بخش جستجوی گوگل می‌گوید گوگل در تشخیص اینکه یک آدرس سند (document) است یا پوشه (folder) به احتمال زیاد مشکلی نخواهد داشت، ولی بهتر است در انتهای آدرس اسناد /  (trailing slash) وجود نداشته باشد:

"Matt says he would slightly advocate for using a trailing slash simply because it clearly indicates that a URL is a folder and not a document. That said, Google is quite good at differentiating so it's not a huge deal." [4]

4.5.11. آمار سایت

اطلاع داشتن از آمار (Statistics) سایت به شما کمک می‌کند در آینده بدانید چه مقدار در اجرایی کردن اهدافتان موفق بوده‌اید. این موضوع بطور غیر مستقیم با سئوی سایت مرتبط است.

برای مثال، شما سایتی در زمینه‌ی کتاب دارید که مایلید افراد با جستجوی «کتاب‌های رایگان»، «کتاب‌های روانشناسی» و «کتاب‌های کامپیوتر» به سایت شما برسند؛ آمار نشان می‌دهد که پنجاه درصد از جستجو‌های دو عبارت اول به سایت شما می‌رسند، اما فقط پنج درصد از جستجوهای عبارت «کتاب‌های کامپیوتر» به سایت شما می‌رسند. با مشاهده‌ی آمار شما متوجه می‌شوید که باید در زمینه‌ی کتاب‌های کامپیوتر بیشتر فعالیت کنید، مطلب بنویسید، از سایت‌های دیگر لینک بگیرید و موارد مشابه اینها.

هر چه زودتر آمارگیر برای سایت فعال شود بهتر است. چرا که بیشتر در جریان رشد و تنزل آمار سایت خواهید بود. و با مشاهده‌ی مواردی که باعث رشد بازدید از سایت شما شده است، می‌توانید آن موارد را تقویت نمایید.

از معروف‌ترین سرویس‌های آنالیز و آمارگیر سایت سرویس Google Analytics است. کافیست با حساب کاربری گوگلی که قبلا ساختید به google.com/analytics بروید و یک اکانت برای خود بسازید. برای تایید (Verify) شدن سایت شما توسط گوگل لازم است شما کدی را در سایتتان قرار دهید، برای این منظور می‌توانید از ماژول Google Analytics  دروپال استفاده نمایید.

ماژول Google Analytics امکانات دیگری هم در اختیار شما قرار می‌دهد. برای مثال، می‌توانید در تنظیمات ماژول تعریف نمایید که صفحات مدیریتی سایت (مثل drupalkar.com/admin) در آمارها آورده نشوند، یا برای مثال وقتی فردی کاربر ثبت‌نام شده است (Authenticated User) در آمارها آورده نشود.

4.5.12. ماژول Image Lazyloader

ماژول Image Lazyloader می‌تواند برای سایت‌هایی که عکس‌های زیادی در آنها منتشر می‌شود بسیار مفید باشد، و سرعت لود سایت را افزایش دهد.

این ماژول باعث می‌شود عکس‌های یک صفحه تا زمانی که کاربر به هر عکس نرسیده لود نشوند. برای مثال، اگر فردی در حال خواندن یک مطلب آموزشی با تعداد عکس‌های فراوان است، هر عکس زمانی لود می‌شود که آن فرد به آن قسمت از مطلب رسیده باشد و بخواهد عکس را مشاهده کند.

برای اطلاعت بیشتر در مورد lazy load کردن عکس‌ها، می‌توانید مطلب Faster page loads with image lazy loading را مطالعه نمایید.

4.5.13. یک هفته پس از شروع ساختن سایت

تنها یک هفته بعد از شروع ساختن سایت دروپال کار، سایت با جستجوی عبارت «دروپال کار» در صفحه‌ی اول، و با جستجوی عبارت «Drupal Kar» به عنوان نتیجه‌ی اول نمایش داده می‌شد. این موضوع به دلیل رعایت نکاتی بود که تا به اینجا گفته شد.

 (در آن زمان به دلیل اینکه ماژول Empty Front Page نصب نشده بوده است، عنوان سایت با آنچه باید باشد متفاوت بود.)

یک هفته پس از شروع ساختن، سایت دروپال کار دهمین نتیجه برای جستجوی عبارت «دروپال کار» در گوگل است

تصویر 6 – یک هفته پس از شروع ساختن، سایت دروپال کار دهمین نتیجه برای جستجوی عبارت «دروپال کار» در گوگل است

یک هفته پس از شروع ساختن، سایت دروپال کار اولین نتیجه برای جستجوی عبارت «drupal kar» در گوگل است

تصویر 7 - یک هفته پس از شروع ساختن، سایت دروپال کار اولین نتیجه برای جستجوی عبارت «drupal kar» در گوگل است

4.5.14. واژگان طبقه‌بندی (رده بندی)

یکی دیگر از راه‌های کاهش نرخ خروج (Bounce rate) ، استفاده از واژگان طبقه‌بندی (Taxonomy Vocabulary) است.

برای تمام انواع محتوایی که امکانش هست واژگان طبقه‌بندی بسازید و به عنوان یک فیلد به آنها اضافه کنید. یک مثال برای این موضوع، واژگان طبقه‌بندی «برچسب‌ها» (Tags) است که بطور پیشفرض برای نوع محتوای مقاله (Article) در نظر گرفته شده است.

با اضافه کردن واژگان طبقه‌بندی به مطالب مختلف سایت، مطالب مرتبط به نوعی به یکدیگر لینک می‌دهند که برای سئوی سایت مناسب است. همچنین، همانطور که از عنوان پیداست، این واژگان باعث «طبقه بندی» محتوای سایت می‌شوند، که به معنی ساده‌تر شدن کار بازدیدکنندگان در پیدا کردن مطالب در رابطه با یک موضوع خاص است.

در سایت دروپال کار: در سایت دروپال کار، برای هر نوع محتوا یک واژگان طبقه‌بندی ساخته شد، برای مثال:

 • برچسب‌های اخبار
 • برچسب‌های مقالات
 • برچسب‌های مطالب آموزشی
 • برچسب‌های معرفی ماژول
 • برچسب‌های معرفی قالب
 • دسته‌بندی‌های سایت‌های دروپالی

برای مثال، اگر یک بازدیدکننده‌ی سایت دروپال کار بعد از خواندن مطلب آموزشی «آموزش نصب دروپال 7 بر روی هاست رایگان» مایل بود دیگر مطالب آموزشی سایت که در رابطه با نصب دروپال هستند را بخواند، می‌تواند به راحتی بر روی برچسب نصب که پایین مطلب قرار دارد کلیک کند.

4.5.15. Alt و Title برای عکس‌ها

اضافه کردن Alt و Title به عکس‌ها از مواردیست که همواره توصیه می‌شود و بر سئوی سایت تاثیر مثبت می‌گذارد.

زمان اضافه کردن یک فیلد جدید از نوع عکس (Image) به یک نوع محتوا (Content type) در سایت، گزینه‌های "Enable Alt field"  و  "Enable Title field" را فعال کنید، تا زمان اضافه کردن محتوا Alt و Title عکس بطور خودکار از شما پرسیده شود:

بعد از اضافه کردن فیلد عکس، Alt و Title عکس بطور خودکار پرسیده می‌شوند

تصویر 8 – بعد از اضافه کردن فیلد عکس، Alt و Title عکس بطور خودکار پرسیده می‌شوند

زمانی هم که عکسی را در بدنه‌ی (Body) یک محتوا قرار می‌دهید، Alt و Title را بطور دستی وارد نمایید.

در سایت دروپال کار: تقریبا به تمامی عکس‌های سایت دروپال کار Alt و Title اضافه شده است.

4.5.16. ماژول Pathauto

مسیر (Path) هر محتوا در دروپال از اهمیت زیادی برخوردار است و بهتر است دارای معنی و نظم خاصی باشد، چرا که بخشی از آدرس صفحه (URL) است، و موتورهای جستجو همانطور که قبلا ذکر شد آدرس صفحات را برای پیدا کردن عبارات جستجو می‌کنند.

برای مثال، بهتر است تمامی مقالات سایت در مسیر articles/  قرار گیرند، و عبارات مهم در عنوان مقاله هم در مسیر صفحه آورده شوند. به عنوان نمونه: برای مقاله‌ای با عنوان «5 کاری که امسال برای سئوی بهتر سایتتان باید انجام دهید»، یک مسیر مناسب می‌تواند مشابه «articles/five-things-for-better-site-seo» باشد. (در مورد اینکه بهتر است مسیرها به فارسی نوشته شوند یا انگلیسی بعدا صحبت خواهد شد.)

هنگام اضافه کردن یک محتوا به سایت، شما می‌توانید توسط آدرس مستعار (URL alias) مسیر مورد دلخواه خود را برای آن محتوا تنظیم کنید، اما ممکن است گاهی فراموش کنید اینکار را انجام دهید؛ یا ممکن است مایل باشید اینکار بطور خودکار انجام شود. ماژول Pathauto اینکار را برای شما انجام می‌دهد.

برای مثال، می‌توانید ماژول Pathauto را طوری تنظیم نمایید که زمان انتشار هر مقاله در سایت، مسیر آن بطور خودکار از ترکیب articles و عنوان مقاله گرفته شود. برای اینکار باید مسیر پیشفرض مقالات را در Pathauto به شکل زیر وارد نمایید:

مسیر پیشفرض مقالات انگلیسی و فارسی توسط ماژول Pathauto مشخص شده‌اند

تصویر 9 – مسیر پیشفرض مقالات انگلیسی و فارسی توسط ماژول Pathauto مشخص شده‌اند

4.5.17. به اشتراک گذاری و معرفی نمودن

لازم به توضیح نیست که فراهم کردن امکانات به اشتراک گذاری محتوای سایت تا چه اندازه می‌تواند مهم و مفید باشد. زمانی که مطلبی از سایت شما توسط فردی برای مثال در گوگل+ معرفی شود، نه تنها امتیاز مثبت و اعتباری از سوی گوگل تلقی می‌شود، بلکه باعث هدایت بازدیدکنندگان بیشتر به سایت شما می‌شود.

ماژول‌های متعددی در این زمینه برای دروپال وجود دارند، که اکثرا به عنوان Social Bookmarking شناخته می‌شوند. از این دست ماژول‌ها می‎‌توان به ماژول ShareThis و ماژول Service links اشاره کرد.

همچنین می‌توانید از ماژول Google Plus One +1 برای اضافه کردن دکمه‌ی +1 گوگل به بخش‌های مختلف سایت خود استفاده نمایید.

در سایت دروپال کار: متاسفانه به دلیل فیلترینگ ناصحیحی که در ایران وجود دارد، نصب و استفاده‌ی هر کدام از ماژول‌های بالا به نوعی باعث ایجاد مشکل در سایت دروپال کار شد (برای مثال: لود نشدن کامل سایت و به هم ریختن ظاهر سایت)

4.5.18. چند ماژول دیگر

 • برای بررسی صحت لینک‌های سایت می‌توانید از ماژول Link checker استفاده نمایید. این ماژول لینک‌های بخش‌هایی از سایت که مشخص نمایید را برای شما بررسی می‌کند و لینک‌های شکسته (Broken Links) را به شما معرفی می‌کند.
   
 • ماژول Page title به شما این امکان را می‌دهد که برای یک صفحه، عنوانی اختصاصی تعریف نمایید که با عنوان گره (Title of the Node) آن صفحه تفاوت داشته باشد. برای مثال، در حالت عادی، زمانی که شما یک مقاله با عنوان «مقاله تست» بسازید، عنوان صفحه (Page Title) شبیه «مقاله تست | اسم سایت» خواهد بود. توسط ماژول Page title می‌توانید بدون ایجاد تغییر در عنوان گره، عنوان صفحه را به «مقاله تست به آموزش سئوی دروپال می‌پردازد» تغییر دهید.
   
 • ماژول Taxonomy title به شما این امکان را می‌دهد که عنوان صفحه‌ی هر عبارت (Term) را که مایل باشید تغییر دهید.

 

قسمت بعد:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت ششم

 

____________________________________________________________________________

4. Google's Matt Cutts on Redirects, Trust + More - Whiteboard Friday | SEOmoz (دسترسی در 2 آبان 1391)

____________________________________________________________________________

افزودن نظر جدید