بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت ششم

سئوی دروپال 7 - قسمت ششم

قسمت اول:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت اول

قسمت قبل:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت پنجم

 

4.6. افزودن محتوا به سایت

4.6.1. محتوای زیاد، جدید، و به‌روز

فراموش نکنید که گوگل و موتورهای جستجوی دیگر محتوای سایت شما را می‌بینند و نه ظاهر سایت را. پس، محتوای مناسب برای سایت بیشترین اهمیت را برای ارتقاء سئوی سایت دارد.

از ویژگی‌های محتوای مناسب برای سایت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محتوای زیاد تولید کنید
 • محتوای جدید تولید کنید (به این معنی که مشابه آن از قبل نباشد، و اگر هم بوده است، محتوای سایت شما کاملتر باشد)
 • محتوای به‌روز تولید (محتوایی که با نیازهای کاربران همخوانی داشته باشد)
 • محتوای گیرا تولید کنید (محتوایی که علاوه بر مفید بودن، جذاب هم باشد)

محتوایی که ویژگی‌های بالا را داشته باشد، باعث می‌شود زمانی که بازدیدکنندگان در سایت شما می‌گذرانند (به اصطلاح Dwell time) افزایش یابد.

ممکن است ماهیت سایت شما به شکلی نباشد که زود به زود در آن مطالب جدید منتشر کنید و محتوای جدید در آن قرار دهید (برای مثال: وبسایت یک شرکت هاستینگ را در نظر بگیرید که اطلاعاتی در مورد قیمت‌ها و مشخصات خدمات هاستینگ و فروش دامنه دارد)، در این شرایط چطور می‌‎توان مواردی که در بالا به آنها اشاره شد (محتوای زیاد، جدید، و به‌روز) را در سایت اعمال کرد؟

در این موارد، بهترین روش این است که در کنار وبسایت اصلی یک وبلاگ بسازید و آنرا با مطالب مرتبط به سایت به‌روز کنید.

در مثال شرکت هاستینگ، باید وبلاگی در کنار سایت اصلی ساخته شود، و مطالب مرتبط با حوزه‌ی فعالیت سایت (هاستینگ، دامنه، کنترل پنل‌ها، سرورهای مجازی، و غیره) در آن وبلاگ منتشر شود.

4.6.2. عکس‌ها

 1. از عکس‌ها بیشتر در مطالب سایت استفاده کنید، تا مطالب جذابتر و گیراتر شوند.
 2. برای تمامی عکس‌های استفاده شده در سایت، نام‌های با معنی و مناسب استفاده کنید. برای مثال: برای عکسی که در رابطه با نصب لوکال دروپال 7 است، drupal-7-local-installation.png یک نام مناسب است، و image1.png یک نام مناسب نیست.
 3. یاد آوری: به تمامی عکس‌ها alt و title اضافه کنید.
 4. یاد آوری: عکس‌ها را تا حد ممکن بهینه کنید و حجم آنها را کاهش دهید.

4.6.3. مسیر محتوای سایت

همانطور که در بخش «ماژول Pathauto» ذکر شد، مسیر انتخاب شده برای محتوای سایت از اهمیت زیادی برخوردار است، و بهتر است بامعنی باشد و ساختار مشخصی داشته باشد.

بهتر است عبارات استفاده شده در مسیر صفحات، توسط «-» (dash) از یکدیگر جدا شوند. برای مثال: مسیر news/ctools-security-update   از مسیر  news/ctools_security_update  مناسبتر است.

در این رابطه، در فصل چهارم از The Beginners Guide to SEO از سایت SEOmoz.org می‌خوانیم:

"Not all web applications accurately interpret separators like underscore "_," plus "+," or space "%20," so use the hyphen "-" character to separate words in a URL" [5]

همچنین، در ویدئوی Underscores vs. dashes in URLs که  توسط کانال Google Webmasters منتشر شده به این مورد اشاره شده است.

مسیر فارسی یا مسیر انگلیسی؟

یکی از سوالاتی که در زمینه‌ی مسیر محتوای سایت وجود دارد این است که: بهتر است مسیر صفحات به فارسی باشد یا به انگلیسی؟

برای مثال، کدام یک از دو حالت  drupalkar.com/about-us  و یا   درباره-ما/drupalkar.com  برای آدرس صفحه‌ی درباره ما مناسبتر است؟

در اینجا به مزیت‌ها و معایت هر کدام از دو حالت اشاره می‌کنیم. انتخاب نهایی – بر اساس سلیقه و نیازهای سایت – با شماست.

1. گوگل می‌تواند معادل ترجمه‌شده‌ی کلمات را هم جستجو کند. برای مثال، اگر عبارت «درباره گوگل» را جستجو نمایید، مشاهده می‌کنید که در آدرس صفحه‌ی نتیجه‌ی اول، دو کلمه‌ی google و about برجسته شده‌اند، و آدرس به شکل www.google.com/intl/fa/about.html  نمایش داده می‌شود. به این معنی که کلمات «درباره» و «گوگل» از فارسی به انگلیسی ترجمه شده و در URL صفحه تشخیص داده شده‌اند:

با جستجوی «درباره گوگل»، عبارات google و about در آدرس صفحه برجسته شده‌اند

تصویر 10 – با جستجوی «درباره گوگل»، عبارات google و about در آدرس صفحه برجسته شده‌اند

البته باید توجه کنید که تمام کلمات توسط گوگل به درستی ترجمه نمی‌شوند و صد در صد نمی‌توان روی این قابلیت حساب کرد. و مورد دیگر اینکه احتمالا گوگل برای مسیرهای فارسی ارجحیت قائل است.

2. ویکی‌پدیای فارسی از مسیرهای فارسی استفاده می‌کند! (مثال: جغرافیای_ایران/fa.wikipedia.org/wiki)

3. مسیرهای انگلیسی تمیزتر هستند! برای مثال، آدرس‌ها زمان کپی شدن به شکل  example.com/%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85  در نمی‌آیند!

4. اگر سایت شما به شکلی است که رقبای زیادی دارد (مثل یک سایت ارائه‌دهنده‌ی هاست)، یا محصولات و کلمات کلیدی در سایت شما هست که خاص است و احتمال ترجمه شدن آنها توسط گوگل کم است (برای مثال: فروش کارت شارژ ده هزار تومانی با تخفیف ویژه) بهتر است از مسیرهای فارسی استفاده کنید.

در سایت دروپال کار: در سایت دروپال کار مسیرها به انگلیسی وارد می‌شوند.

4.6.4. مطالب مرتبط

نمایش «مطالب مرتبط» در سایت می‌تواند بازدیدکنندگان سایت شما را به خواندن مطالب مختلف از سایت شما تشویق کند، که در صورت موفق بودن آن، باعث کاهش نرخ خروج (Bounce rate) و زمان ماندگاری در سایت می‌شود.

برای ساختن بخش «مطالب مرتبط» می‌توانید از ماژول Views یا ماژول Featured Content که مخصوص اینکار ساخته شده است استفاده کنید.

در سایت دروپال کار: در سایت دروپال کار، اگر به صفحه‌ی یک ارسال (Post) بروید، می‌توانید 6 لینک را در پایین مطلب مشاهده کنید:

«ارسال‌های مرتبط» در سایت دروپال کار، که توسط ماژول Featured Block ساخته شده، و پایین مطالب مختلف سایت نمایش داده می‌شوند

تصویر 11 – «ارسال‌های مرتبط» در سایت دروپال کار، که توسط ماژول Featured Block ساخته شده، و پایین مطالب مختلف سایت نمایش داده می‌شوند

4.6.5. چند نکته‌ی دیگر

 1. برای برجسته کردن عبارات و جملات مهم از تگ <strong> استفاده کنید، تا گوگل و موتورهای جستجوی دیگر اهمیت بیشتری برای آنها قائل شوند، و همچنین بیشتر مورد توجه بازدیدکنندگان سایت قرار گیرد.
 2. یاد آوری: زمان اضافه کردن محتوای جدید به سایت، متاتگ‌های keywords و description را به آن اضافه نمایید.
 3. یادآوری: از هدینگ‌ها (h1, h2, h3, h4, h5, h6) به نحو صحیح در محتوای سایت استفاده نمایید.
 4. در متن محتوای سایت و متاتگ‌ها از کلمات هم‌معنی و مشابه استفاده کنید. برای مثال، اگر صفحه‌ای در رابطه با قالب‌های دروپال است، کلمات «تم» و «پوسته» هم که معادل قالب (Theme) هستند ذکر کنید.
 5. تراکم کلمات کلیدی (Keyword Density) طبیعی باشد. به این معنی که یک کلمه‌ی کلیدی به تعداد زیاد در یک محتوای سایت تکرار نشود.
 6. هر جای سایت که امکانش هست، از کاربران سایت بخواهید مشارکت کنند. اینکار را می‌توانید با ایجاد فروم (انجمن) در سایت انجام دهید.

 

قسمت بعد:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت آخر

 

____________________________________________________________________________________

5. The Basics of SEO Friendly Design and Development - The Beginners Guide to SEO  (دسترسی در 7 آبان 1391)

____________________________________________________________________________________

نظرات

سلام دوست عزیز
ممنون از سری مقاله های خوبتون
کدام یک از ماژولهایی که معرفی کردیدسایت رو در موتورهای جستجو ثبت میکنه...؟

سلام دوست عزیز،

برای ثبت سایت در موتورهای جستجو شما لزوما به ماژول خاصی احتیاج ندارید، و میتونید برای مثال از آدرس‌های زیر استفاده کنید:

www.bing.com/toolbox/submit-site-url
www.google.com/addurl.html

اما بهتره سایتتون رو در سرویس‌های Google Webmaster Tools و Bing Webmaster tools هم معرفی کنید، که برای راحتتر شدن اینکار می‌تونید از ماژول Site verification دروپال استفاده کنید.

ممنون خیلی مفید بود.

افزودن نظر جدید