بهینه سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت آخر

سئوی دروپال 7 - قسمت آخر

قسمت اول:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت اول

قسمت قبل:  بهینه‌سازی دروپال 7 برای موتورهای جستجو (سئوی دروپال) - قسمت ششم

 

4.7. تنظیمات و دیگر بخش‌های سایت

4.7.1. نقشه سایت (Sitemap)

ساختن دو نوع «نقشه سایت» (Sitemap) برای وبسایت بسیار با اهمیت است:

 1. نقشه سایت با فرمت HTML، که برای بازدیدکنندگان سایت نمایش داده شود. و
 2. نقشه سایت با فرمت XML، که به موتورهای جستجو نمایش داده شود.

برای ساختن نقشه سایت با فرمت HTML می‌توانید از ماژول Site map استفاده نمایید. یا اینکه نقشه سایت را توسط یک صفحه (Basic page) بسازید.

و برای ساختن نقشه سایت با فرمت XML می‌توانید از ماژول XML sitemap استفاده نمایید.

در سایت دروپال کار: نقشه سایت برای بازدیدکنندگان دروپال کار توسط صفحه (Basic page)، و نقشه سایت با فرمت XML توسط ماژول XML sitemap ساخته شده اند (زمان ساختن سایت دروپال کار، ماژول Site map از ترجمه شدن نقشه سایت پشتیبانی نمی‌کرد، به همین دلیل نقشه سایت‌های فارسی و انگلیسی توسط صفحات ساخته شدند).

4.7.2. nofollow

اگر سایتی دارید که تعداد نظرات آن زیاد است یا مطالبی منتشر می‌کنید که لینک‌های زیادی در آن وجود دارد، بهتر است سایت را به شکلی تنظیم کنید که "rel="nofollow بطور خودکار به لینک‌ها اضافه شوند. زمانی که این attribute به یک لینک اضافه شود، به گوگل (و موتورهای جستجوی دیگر) می‌گوید که لازم نیست لینک را دنبال کند و برای آن امتیازی قائل شود.

برای مثال، اینکار باعث می‌شود که بازدیدکنندگان بدون دلیل و فقط برای افزایش اعتبار سایتشان در مطالب سایت شما نظر نگذارند، و از Comment Spamming جلوگیری شود.

برای این منظور می‌توانید از ماژول Nofollow List استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد "rel="nofollow، صفحه‌ی 22 از Search Engine Optimization Starter Guide که توسط گوگل منتشر شده است را مطالعه نمایید.

4.7.3. صفحات خطای 403 و 404

صفحات خطای 403 و 404 سایت را تنظیم کرده، و به نحو احسن از آنها استفاده نمایید.

برای تنظیم این مورد که چه صفحاتی برای پیغام‌های خطای «دسترسی غیرمجاز» 403 (access denied) و «صفحه موردنظر پیدا نشد» 404 (not found) نمایش داده شوند، به بخش اطلاعت سایت (Site information) بروید.

بسته به سطح بازدیدکنندگان سایت از صفحات 403 و 404 می‌توان استفاده‌های مختلف نمود. برای مثال، اگر بازدیدکنندگان سایت افراد پیشرفته‌ای نیستند، بطور کامل برای آنها توضیح دهید که چه اتفاقی افتاده است که آنها با پیغام خطای 403 یا 404 مواجه شده‌اند؛ از آنها بخواهید آدرسی که وارد کرده‌اند را مجدد بررسی کنند؛ و در آخر می‌توانید آنها را به صفحه‌ی «نقشه سایت» هدایت کنید، تا در آنجا صفحه‌ی مورد نظرشان را پیدا کنند.

4.7.4. سوالات متداول (FAQ)

اگر سایت شما بازدیدکنندگان زیادی دارد و مسائلی در آن مطرح می‌شود که ممکن است برای بازدیدکنندگان ایجاد سوال کند، بهتر است برای سایت بخش «سوالات متداول» (FAQ = Frequently Asked Questions) ایجاد کنید. همانطور که از اسم آن مشخص است، در این بخش باید سوالاتی را مطرح و به آنها جواب بدهید که معمولا برای کاربران سایت پیش می‌آید. این کار باعث می‌شود اطمینان کاربران به سایت بیشتر شود و البته زمان بیشتری را در سایت سپری کند.

برای ایجاد بخش «سوالات متداول» می‌توانید از ماژول Frequently Asked Questions استفاده نمایید.

4.7.5. خوراک (Feed)

اگر وبسایت شما با مطالب جدید به‌روز می‌شود، حتما خوراک / فید (RSS / Feed) برای آن بسازید.

در صورتی که مطالب جدید را توسط نماها (Views) نمایش می‌دهید، می‌توانید توسط خود Views برای آنها خوراک بسازید.

در صورتی که مطالب جدید را در صفحه‌ی اصلی سایت منتشر می‌کنید، به صفحه‌ی «انتشار RSS» (در مسیر /admin/config/services/rss-publishing) رفته، و تنظیات انتشار RSS را بر اساس نیازهای سایتتان تغییر دهید.

در سایت دروپال کار: در سایت دروپال کار بخش‌های مختلف سایت (اخبار، مقالات، مطالب آموزشی، همه‌ی ارسال‌ها، سایت‌های دروپالی، ...) توسط Views ساخته شده‌اند، به همین دلیل خوراک‌های بخش‌های مختلف سایت هم توسط Views ساخته شده‌اند. برای مثال، صفحه‌ی «همه‌ی ارسال‌ها» در آدرس http://drupalkar.com/all-posts در دسترس است، و خوراک آن در آدرس http://drupalkar.com/feeds/all.xml ، که هر دو توسط Views ساخته شده‌اند.

4.7.6. Redirect

ارجاع دادن‌ها (Redirect کردن‌ها) همواره نقش مهمی در سئوی سایت بازی می‌کنند. در صورتی که به هر دلیلی تصمیم گرفتید مسیر بخشی از سایت را تغییر دهید، آدرس قبلی را به آدرس جدید ارجاع دهید. برای این منظور می‌توانید از ماژول Redirect استفاده نمایید.

برای مثال، اگر آدرس صفحه‌ی «درباره ما» در سایت شما example.com/about بوده، و تصمیم ‌گرفته‌اید آنرا به example.com/about-company-name تغییر دهید، آدرس قدیمی را به آدرس جدید redirect نمایید. ممکن است هنوز داخل یا خارج از سایت شما، صفحه‌ی «درباره ما» به آدرس example.com/about لینک شده باشد، در صورتی که redirect ساخته نشده باشد، کاربران با رفتن به آدرس قدیمی با پیغام 404 مواجه خواهند شد.

 

4.8. آخرین مراحل

4.8.1. افزایش کارایی سایت

زمانی که مرحله‌ی توسعه (Development) سایت تمام شد و قصد داشتید وارد مرحله‌ی تولید (Production) و انتشار عمومی آن شوید، دو قابلیت «Aggregate and compress CSS files» و «Aggregate JavaScript files» را از مسیر پیکربندی > توسعه  > کارایی (Configuration > Development > Performance) برای سایت فعال نمایید. با اینکار فایل‌های CSS و JavaScript سایت فشرده و ادغام می‌شوند، تا زمان لود شدن سایت تعداد درخواست‌ها (Requests) و تعداد فایل‌های رد و بدل شده بین کاربران و سایت کمتر شده و سرعت لود سایت بیشتر شود.

همچنین، بهتر است زمان وارد شدن به مرحله‌ی تولید، ماژول‌هایی که به آنها احتیاج ندارید را غیرفعال (Disable) کنید، از جمله ماژول‌هایی که مخصوص مرحله‌ی توسعه‌ی سایت هستند (برای مثال ماژول Devel).

4.8.2. بررسی سایت

ابزار و سرویس‌های بسیاری برای بررسی سایت از جنبه‌های مختلف وجود دارد. در اینجا چند ابزار را معرفی می‌کنیم. توسط این ابزار می‌توانید کاستی‌های احتمالی سایت خود را پیدا نمایید، تا جهت رفع آنها اقدام نمایید:

1. بررسی کارایی سایت

Page Speed (ساخته شده توسط گوگل) و YSlow (ساخته شده توسط یاهو!) از معروفترین ابزار برای بررسی کارایی سایت هستند، که به صورت افزونه برای افزونه‌ی Firebug مرورگر فایرفاکس قابل استفاده هستند. اما پیشنهاد من استفاده از سایت  GTmetrix.com است که سایت شما را بطور آنلاین توسط Page Speed و YSlow آنالیز می‌کند، و نتیجه را به شما نمایش می‌دهد. و البته امکاناتی دیگری هم در اختیار شما قرار می‌دهد، برای مثال: مقایسه‌ی نتایج آنالیز سایت در طول زمان، یا مقایسه‌ی کارایی دو سایت با یکدیگر.

نتیجه‌ی بررسی کارایی سایت دروپال کار توسط GTmetrix.com در 28 اکتبر 2012

تصویر 12 – نتیجه‌ی بررسی کارایی سایت دروپال کار توسط GTmetrix.com در 28 اکتبر 2012

2. بررسی سایت از نظر دستیابی پذیری (Accessibility)

WAVE - Web Accessibility Evaluation Tool  سرویس بسیار خوبی برای بررسی «دسترس پذیر» بودن سایت است. بعد از بررسی سایت توسط WAVE، گزارش دیداری بسیار خوبی در اختیار شما قرار داده می‌شود.

3. بررسی کامل!

دو سرویس Marketing.Grader.com و WooRank.com  سایت شما را بطور کامل بررسی می‌کنند و از جهات مختلف به شما گزارش می‌دهند.

4.8.3. بازخورد

بعد از تکمیل شدن سایت، از افراد مختلف بخواهید سایت شما را بررسی کنند و در مورد آن نظر بدهند. اینکار اهمیت زیادی دارد، به دلیل اینکه افراد مسئول سایت بعضی مواقع هر قدر هم که سایت را از جهات مختلف بررسی کنند، برخی موارد هست که بازدیدکننده‌ی واقعی به آنها پی می‌برد.

4.8.4. ابزار وب مسترها

توسط اکانت گوگلی که قبلا ساختید در Google Webmaster Tools عضو شده، و سایت خود را به آن اضافه نمایید. یک اکانت مایکروسافت ساخته و در Bing Webmaster Tools عضو شوید. برای اضافه و تایید (Verify) کردن سایت خود می‌توانید از ماژول Site verification استفاده نمایید.

4.8.5. در دسترس بودن سایت

اینکه سایت شما همواره در دسترس باشد برای بازدیدکنندگان خیلی مهم است. سایتی که به مراتب از دسترس خارج شود (down شود) به مرور اعتبار و بازدیدکنندگان خود را از دست خواهد داد.

برای اطلاع از در دسترس بودن سایت خود می‌توانید از سرویس UpTimeRobot استفاده نمایید.

4.8.6. معرفی کنید

اینکه یک وبسایت عالی بسازید و منتظر باشید بازدیدکنندگان به آن سرازیر شوند منطقی نخواهد بود. باید سایت خود را به روش‌های مختلف معرفی کنید. برای شروع وبسایت خود را در جاهای مختلف ثبت کنید، برای مثال:

 • DrupalShowcase.com
 • Alexa.com
 • DrupalPersian.com
 • DrupalCMS.ir/drupalsites
 • Seo-Browser.com

و با سایت‌هایی که در زمینه‌ی مشابه سایت شما فعالیت می‌کنند، تبادل لینک نمایید.

در سایت دروپال کار: بعد از تکمیل، دروپال کار را در وبسایت شخصی‌ام، وبلاگ قدیمی‌ام، سایت drupalcms.ir و سایت Drupal Showcase ثبت و معرفی کردم، و با وبسایت دروپالیون تبادل لینک انجام دادم.

4.8.7. فیدبرنر

فیدبرنر (FeedBurner) از سرویس‌های گوگل است که توسط آن می‌توانید خوراک سایت خود را با امکانات بیشتر منتشر کنید.

پیشنهاد می‌کنم بعد از اضافه کردن خوراک اصلی سایت خود به فیدبرنر، به بخش Publicize رفته، و قابلیت PingShot را فعال نمایید. با فعال کردن PingShot، زمانی که شما مطلب جدیدی در سایتتان منتشر کنید، گوگل به سرعت از آن مطلع می‌شود، و می‌تواند تشخیص دهد که شما اولین منتشر کننده‌ی مطلب هستید یا خیر.

4.8.8. موفقیت لغات کلیدی

قابلیت‌هایی که به گوگل اضافه شده است، مانع از آن می‌شود که شما با یک جستجوی ساده متوجه شوید سایت شما چندمین نتیجه برای جستجوی یک عبارت است. گوگل نتایج را بر اساس موقعیت جغرافیایی شما، جستجوهای قبلی شما، و مواردی از این دست نمایش می‌دهد.

برای بررسی رتبه‌ی سایت خود زمان جستجوی کلمات کلیدی، می‌توانید از برنامه‌ی CuteRank استفاده نمایید.

 

4.9. نتیجه‌ی بهینه‌سازی‌ها

نتیجه‌ی جستجوی عبارت «دروپال کار» در گوگل، دو هفته پس از اتمام ساختن سایت

تصویر 13 – نتیجه‌ی جستجوی عبارت «دروپال کار» در گوگل، دو هفته پس از اتمام ساختن سایت

نتیجه‌ی جستجوی عبارت «drupal kar» در گوگل، دو هفته پس از اتمام ساختن سایت

تصویر 14 – نتیجه‌ی جستجوی عبارت «drupal kar» در گوگل، دو هفته پس از اتمام ساختن سایت

رتبه‌ی سایت drupalkar.com زمان جستجوی کلمات کلیدی مختلف در چهار موتور جستجو – توسط برنامه‌ی CuteRank

تصویر 15 – رتبه‌ی سایت drupalkar.com زمان جستجوی کلمات کلیدی مختلف در چهار موتور جستجو – توسط برنامه‌ی CuteRank (چهار ستون که وجود آنها در عکس ضروری نبوده، از عکس حذف شده‌اند)

 

5. خلاصه و کارهای آتی

در این سری مقالات به شیوه‌های کلی و خاص دروپال برای بهبود سئوی یک سایت دروپالی، از ابتدایی‌ترین مراحل ساخت آن تا مرحله‌ی اضافه کردن محتوا و تنظیمات سایت، پرداختیم. بسیاری از نکات و شیوه‌ها در این سری مقالات بطور مختصر و گاهی فقط بصورت اشاره بودند. مناسب است که شما برای هر قسمت که احساس می‌کنید نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، به منابع ذکر شده در متن مقالات، منابع ذکر شده در بخش «فهرست منابع»، و یا منابع مشابه مراجعه نمایید.

 

6. فهرست منابع

 1. Search engine optimization – Wikipedia
 2. Search Engine Optimization | drupal.org
 3. Google Panda Update – what, why, who and what next? | UK SEO Agency Blog | Browser Media
 4. Google Panda - Wikipedia
 5. Google Penguin - Wikipedia
 6. PageRank - Wikipedia
 7. nofollow - Wikipedia
 8. پنگوئن گوگل – پادرا
 9. Google's Matt Cutts on Redirects, Trust + More - Whiteboard Friday | SEOmoz
 10. سه‌اُ در سه جمله، چک لیستی برای مدیران سایت. حمید توکلی کرمانی
 11. عمو پاندا، آموزش سئو بر اساس الگوریتم پاندا. حمید توکلی کرمانی
 12. Penguin Update - Protecting Your Marketing Investment | Volacci Internet Marketing
 13. Top 100 markup validation errors | MarkupValidator
 14. هرز آگهی - ویکی‌پدیا
 15. Spamdexing - Wikipedia
 16. Fixing Duplicate Content with Drupal's Global Redirect Module | Volacci Internet Marketing
 17. 5 New Year Resolutions Every SEO & Business Owner Should Make | Volacci Internet Marketing
 18. SEO FAQs - A Guide [INFOGRAPHIC] | helioseo
 19. The Periodic Table Of SEO Ranking Factors
 20. Drupal is SEO Friendly | helioseo
 21. دانش و تکنیک مورد نیاز برای سئو سایت – تورتک
 22. پیوست متن دلخواه مانند لینک منبع به محتوای کپی شده از سایت شما – تورتک
 23. بررسی گفته‌های Matt Cutts در کنفرانس SMX Advanced 2012 – تورتک
 24.  سئو منفی چیست و چگونه از سایت خود در برابر آن محافظت کنیم – تورتک
 25. چگونگی انتقال آدرس فید feedburner به دامین سایت خود – تورتک
 26. افزایش رتبه و ثبت سریع محتوای سایت در گوگل با Fat Pings – تورتک
 27. استفاده از هاست اشتراکی بر روی سئو سایت تاثیر می گذارد ؟ - تورتک
 28. افزایش سرعت و امنیت سایت خود با CloudFlare – تورتک
 29. مهمترین فاکتورهای بهینه سازی و سئو داخلی سایت در سال 1391 – تورتک
 30. افزایش رتبه و سئو سایت خود با بهینه سازی آدرس URL – تورتک
 31. Search Engine Optimization Getting Started (2010) | Video Tutorial from lynda.com
 32. یک یا دو هزار و یک، رتبه‌ی سایت خود را در گوگل بالا ببرید! (چاپ سوم) – مهدی رودکی
 33. How to Reduce Your Website’s Bounce Rate | Inc.com
 34. Drupal SEO Modules - Kristen Pol
 35. SEO: The Free Beginner’s Guide From SEOmoz
 36. Drupal SEO Tutorial – A Guide for Drupal Admins
 37. Webmaster Academy - Webmaster Tools Help
 38. Official Google Webmaster Central Blog: Five common SEO mistakes (and six good ideas!)
 39. Official Google Webmaster Central Blog: Quality links to your site
 40. Search Engine Optimization (SEO) - Webmaster Tools Help
 41. Webmaster Guidelines - Webmaster Tools Help
 42. Hidden text and links - Webmaster Tools Help
 43. Webmaster Tools Help
 44. Google's Search Engine Optimization Starter Guide
 45. Should I block Googlebot from crawling a dynamically generated calendar? - YouTube -
 46. What is the ideal keyword density of a page? – YouTube
 47. What should I do if my competitors are using webspam techniques? – YouTube
 48. Is posting blog updates to Twitter considered a doorway? – YouTube
 49. Is the "Panda" algorithm update affecting non-English searches? - YouTube
 50. Underscores vs. dashes in URLs - YouTube
 51. Moving your website to a different host - YouTube
 52. Will showing recent posts on my homepage cause a duplicate content issue? - YouTube
 53. Do URL shorteners pass anchor text? – YouTube
 54. Is HTML validation necessary for ranking? - YouTube
 55. SEO for startups in under 10 minutes - YouTube
 56. Is freshness an important signal for all sites? - YouTube
 57. If I quote another source, will I be penalized for duplicate content? - YouTube
 58. SEO Tips From Google Engineer Matt Cutts - YouTube
 59. Bing Webmaster Tools

 

ممنون که سری مقالات سئوی دروپال را تا پایان دنبال کردید

 

نظرات

بسیار عالی. انشاءالله مطالب بیشتری از شما به مرور زمان در رابطه با سئو دروپال ببینیم و هر نکته جدیدی یافتید در مقالاتی جداگانه منتشر نمائید.
با تشکر

خیلی ممنون پژمان خان. سعی می‌کنم همونطور باشه که شما گفتید.

ممنون از سری مقالات خوبتون دوست عزیز

خواهش می‌کنم دوست عزیز. و ممنون از نظرتون.

یه سوال فنی دارم من. من نظر شخصیم اینه که گاه استفاده نکردن از rel="nofollow" باعث افزایش اعتماد گوگل به ما شود. مثلا شما منابع این پست رو بدون rel="nofollow" گذاشتید. این باعث می شود تا حسن نیت خود را به گوگل ثابت کنید. در واقع به گوگل کمک کرده اید و گفته اید که این منابع اعتبار خوبی دارند.
نظر شما چیه ؟

در واقع nofollow باید جایی استفاده شود که لینک ارزش خاصی ندارد. در مثال منابع این مطلب که زدید، لینک‌ها برای من ارزش داشتند و من قدردان آنها هستم و افزودن لینک‌ها به انتخاب خود من بوده‌اند.
حالا فرومی را تصور کنید که همه اجازه دارند در آن در پُست‌هایشان لینک اضافه کنند و ممکن است از آن سوء استفاده کنند و به مطالب سایت خودشان لینک دهند، به نظر من بهتر است آنجا (یا در مثالی که در مقاله ذکر کردم) nofollow استفاده شود تا کاربران از امکان لینک دادن سوء استفاده نکنند. مثال دیگر هم می‌تواند وقتی باشد که شما قصد دارید به سایتی لینک بدهید و بگویید که برای مثال اینها مورد اعتماد نیستند یا مثلا مطالب سایت من را دزدیده‌اند! مطمئنا آنجا قصد ندارید با لینک دادن رتبه سایت آنها را بالا ببرید، پس بهتر است از nofollow استفاده کنید.

بسيار عالي . و تشكر از شما
يك سوال در مورد بررسي سايت در GTmetrix.com داشتم.
چگونه مي توان Remove query strings from static resources را در دراپال اعمال نمود .
اين گزينه براي سايت شما 100% است .
اگر من در سايتم cache را فعال نمايم اين مورد با توجه به اينكه به ادامه آدرس تصاوير يك علامت ؟ اضافه شده و يك سري كاركتر ديگه . در حدود 28 % است .
آيا مي توانيد در اين مورد راهنمائي فرمائيد.
با تشكر فراوان

سلام دوست عزیز، واقعا شرمنده هستم که دیر دارم جوابتون رو میدم. من مسافرت بودم و در اونجا پاسخ دادن به نظرات سایت برایم سخت بود.

همانطور که در بخش 4.5.5 از قسمت چهارم این سری مقالات توضیح دادم، شما باید قابلیت Clean URLs را فعال نمایید.

با سلام و تشکر
Clean URLs را فعال کردم و این موضوع برای Url محتوای سایت هیچ مشکلی نیست.
مشکل Remove query strings from static resources در مورد تصاویر است که در حالت cache محتوا مسیر تصویر به عنوان مثال به صورت زیر است
http://seetop.ir/sites/default/files/styles/seetopblockcontent/public/to...

که در ادامه نام تصویر ?itok=40SduQtk اضافه می شود . که امتیاز Remove query strings from static resources را به شدت پایین می آورد.

من تابحال با این مورد مواجه نشده بودم. خیلی برایم عجیب است. حدس می‌زنم که هاست شما اینکار را انجام می‌دهد. کمی سرچ کردم و به نتیجه قطعی نرسیدم که دلیل چیست.

پیشنهاد می‌کنم اول موضوع را در انجمن مربوطه در drupalcms.ir/forum مطرح کنید، اگر کسی راه‌حلی نداشت، موضوع را با پشتیبانی هاست سایتتون مطرح کنید.

واقعا مقاله مفید و کاربردی بود . ممنون از زحمتی که کشیدید براتون آرزوی موفقیت روز افزون دارم .

این برنامه cuterank خیلی برنامه خوبیه! ممنون از معرفیش

سلام سایتی به طور ناگهانی دیگر در گوگل دیده نمیشود مشکل آن چیست؟
حتی در yahoo ,bing هم مشاهده نمیشود در تمامی صفحات حتی
ممنون میشم کمکم کنید

سلام. بعیده سایتی دیگه کلا در گوگل و بینگ و یاهو دیده نشه. اگر مایلید آدرس سایتتون رو بدید من نگاه بندازم.

افزودن نظر جدید