آموزش افزودن کپچا (CAPTCHA) به فرم‌های سایت در دروپال

متاسفانه اسپم‌ها از هر نوع (ایمیل، کامنت در سایت، ...) روز به روز در وب در حال افزایش هستند، و انرژی و زمان افراد را به هدر می‌دهند.

در این مطلب قصد داریم به نحوه‌ی افزودن کپچا (CAPTCHA) به فرم‌هایی که در سایت دروپالی هستند بپردازیم، فرم‌هایی مثل فرم ارسال نظر، فرم تماس با ما، و نظیر اینها.

کپچا از نوع عکس، اضافه شده به بخش نظرات سایت

دانلود و نصب CAPTCHA

ماژول CAPTCHA را دانلود، و به روش معمول نصب نمایید.

آموزش افزودن کپچا به سایت در دروپال 7

بعد از دانلود و نصب CAPTCHA، به بخش ماژول‌های سایت (Modules) بروید، و CAPTCHA و Image CAPTCHA را فعال نمایید.

سپس، بر روی Configure که روبروی ماژول CAPTCHA است کلیک نمایید، تا به بخش تنظیمات ماژول کپچا هدایت شوید. همچنین، صفحه‌ی تنظیمات کپچا از مسیر Configuration > People > CAPTCHA قابل دسترسی است.

در بالای صفحه‌ای که داخل آن هستید، دو تب CAPTCHA و IMAGE CAPTCHA قرار دارند، که به ترتیب مربوط به تنظیمات کلی کپچا، و تنظیمات کپچا در حالت عکس هستند.

تب CAPTCHA

وقتی در این تب (زبانه) هستید، بالای صفحه توضیحاتی را به مشاهده می‌نمایید، مثل اینکه کپچا را می‌توان تقریبن به هر نوع فرمی که فکرش را بکنید در دروپال اضافه نمایید. و دیگر اینکه در صفحه‌ی مجوزها (Permissions) شما می‌توانید گزینه‌ی «Skip CAPTCHA» را برای هر نقش (Role) در سایت که مایلید فعال کنید، تا کپچاها برای آنها نمایش داده نشود.

پایین توضیحاتی که در مورد آنها صحبت شد بخش FORM PROTECTION قرار دارد. در این بخش می‌توانید مشخص کنید حالت پیشفرض کپچا (Default challenge type) برای فرم‌ها در سایت شما از چه نوع باشد: سوال ریاضی (Math) یا عکس (Image). توجه کنید که گزینه‌ی Image فقط زمانی نمایش داده می‌شود که شما Image CAPTCHA را هم فعال کرده باشید.

پایین‌تر از Default challenge type جدولی قرار دارد که فرم‌های موجود در سایت را برای شما لیست کرده است. اینها فرم‌هایی هستند که می‌توانید به آنها کپچا اضافه نمایید. برای مثال، شما در جدول فرم با شناسه‌ی contact_site_form را دارید که همان فرم تماس سایت است؛ یا فرم با شناسه‌ی user_login_block را دارید، که همان بلوک User login در سایت شماست. اگر فرم دیگری در سایت دارید که در این جدول آورده نشده، می‌توانید شناسه (ID) آن را پایین جدود اضافه نمایید.

روبروی هر کدام از فرم‌ها که مایل بودید، می‌توانید نوع کپچا (هیچکدام، پیشفرض، ریاضی، عکس) را انتخاب نمایید.

گزینه‌های دیگری هم در تب CAPTCHA وجود دارد. با فعال کردن «Add a description to the CAPTCHA» می‌توانید در باکس پایین آن توضیحی را برای نمایش به بازدیدکنندگان سایت نمایش دهید تا آنها را زمانی که با کپچا مواجه می‌شوند راهنمایی کند.

با تیک زدن «Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.» کاربران سایت باید حتما زمان وارد کردن نوشته‌ی کپچاها به بزرگی و کوچکی حروف دقت کنند، و برای مثال وارد کردن حرف h بجای حرف H برای فرم کپچا قابل قبول نخواهد بود. با تیک زدن گزینه‌ی «Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.» بزرگی و کوچکی حروف اهمیت نخواهند داشت.

بعد از اعمال تغییرات، آنها را ذخیره کنید (Save configuration).

تب IMAGE CAPTCHA

در تب Image CAPTCHA تنظیمات مربوط به نمایش کپچا از نوع عکس قرار دارد.

بالای صفحه بخش Example قرار دارد، که نمونه‌ی عکس کپچا را بسته به تنظیمات شما نمایش می‌دهد. اگر شما تغییری در تنظیمات عکس کپچا بدهید، و بعد آن را ذخیره کنید، تغییرات را در این نمونه می‌توانید مشاهده کنید.

در بخش Code settings تنظیمات مربوط به حروفی که در کد کپچا استفاده شوند (Characters to use in the code) و تعداد حروف استفاده شده در کد کپچا (Code length) را داریم.

در بخش Font settings تنظیمات مربوط به فونت (قلم) استفاده شده در کد کپچا قرار دارد. برای مثال، چه فونت‌هایی استفاده شوند (Fonts)، اندازه‌ی فونت چقدر باشد (Font size)، و اینکه فاصله‌ی بین حروف چقدر باشد (Character spacing).

بخش بعدی Color and image settings مربوط به تنظیمات رنگ و خود عکس است. در این بخش می‎توانید رنگ پس‌زمینه (Background color)، رنگ نوشته (Text color)، دگرگونی در رنگ نوشته‌ها (Additional variation of text color)، و فرمت عکس تولید شده (File format) را تنظیم نمایید.

بخش آخر Distortion and noise است، که برای اضافه کردن نویز و بهم‌ریختگی به عکس کپچای نمایش داده شده است، تا سخت‌تر شود و به راحتی توسط برنامه‌های کامپیوتر خودکار قابل تشخیص نباشد (و گاهی برای افراد! :). توسط Distortion level مشخص کنید مایلید کپچا چقدر بهم‌ریخته شود، با فعال کردن Add salt and pepper noise نویزهایی به شکل نمک و فلفل به عکس کپچا اضافه می‎شود! و توسط گزینه‌ی Add line noise می‎توانید نویزهای خطی به عکس کپچا اضافه نمایید. اگر هر یک از گزینه‌های مروبوط به نویز را فعال نمایید، گزینه‌ی Noise level به نمایش در می‌آید که تعیین‌کننده‌ی شدت نویز است.

بعد از ایجاد تغییرات لازم، فراموش نکنید آنها را ذخیره نمایید (Save configuration).

 

نظرات

سلام ، آموزش اضافه کردن کپچا فارسی به دروپال رو هم قرار بدید.

سلام. منظورتون رو درست متوجه نشدم. منظورتون اینه که حروف کپچا (کد کپچا) به فارسی باشد؟

بهترین و تنها مطلبی بود که در این زمینه تا کنون نوشته شده بود

واقعاً عالی بود

ایکاش مطالب رو با آموزش ماژول reCaptcha کامل می‌کردی به هر حال خیلی ممنون

salam.be raveshe mamol yani chi?!mamnon

سلام. منظور اینه که ماژول رو به روشی که هر ماژولی رو در دروپال نصب می‌کنید، نصب نمایید. یعنی: پوشه‌ی قالب رو در مسیر /sites/all/modules قرار بدید، بعد به صفحه‌ی ماژول‌ها (Modules) از سایت برید و ماژول رو فعال کنید.

سلام. خیلی روان و خوب. من کمتر نظر می نویسم اما چیزی که باعث شد از شما تشکر کنم توانایی خوبتون در انتقال کامل و تمییز مطلب بود، بدون اینکه مراحل را بخواهم عملی یکی یکی پیاده کنم. متوجه شدم چی دارید می گید. ممنون

افزودن نظر جدید