آموزش بکاپ گرفتن از سایت ساخته شده توسط دروپال 7 با کمک ماژول Backup and Migrate

بکاپ گرفتن از سایت ساخته شده توسط دروپال 7 با کمک ماژول Backup and Migrate

تهیه‌ی بکاپ (پشتیبان) از سایت اهمیت فراوانی دارد. این قاعده در مورد سایت‌های ساخته شده توسط دروپال هم صدق می‌کند!

در این مطلب به آموزش نحوه‌ی بکاپ گرفتن از یک سایت ساخته شده توسط دروپال می‌پردازیم. تمرکز ما در این مطلب بر روی دروپال 7 است، اما روشی که در این مطلب معرفی می‌شود، احتمالا می‌تواند برای بکاپ گرفتن از یک سایت ساخته شده با دروپال 6 و 5 هم مورد استفاده قرار گیرد.

بکاپ گرفتن دروپال

یک سایت ساخته شده توسط دروپال از دو بخش کلی تشکیل می‌شود: دیتابیس (پایگاه داده)، و فایل‌هایی که بر روی هاست قرار می‌گیرند (شامل هسته‌ی دروپال، عکس‌ها، اسناد، و ...)‏. به همین دلیل، برای بکاپ گرفتن از یک سایت ساخته شده توسط دروپال، لازم است دیتابیس و فایل‌های سایت را بطور جداگانه ذخیره نمایید.

ذخیره‌ی فایل‌ها

معمولا در ریشه‌ی یک سایت ساخته شده توسط دروپال، پوشه‌ها و فایل‌های مربوط به هسته‌ی دروپال (Drupal Core) قرار دارند، برای مثال: includes، misc، modules، profiles، و غیره.

از بین پوشه‌ها و فایل‌هایی که در ریشه‌ی دروپال قرار دارند، پوشه‌ی sites از اهمیت ویژه‌ای برای ذخیره کردن برخوردار است، چرا که به ندرت در پوشه‌ها و فایل‌های دیگر توسط شما تغییری ایجاد می‌شود (گاهی بجز .htaccess و robots.txt).

تنظیمات سایت، عکس‌ها، اسناد، ... همگی در پوشه‌ی sites قرار دارند. پس آن را ذخیره نمایید. اگر در فایل‌های .htaccess و robots.txt هم تغییری ایجاد کرده‌اید، آنها را ذخیره نمایید.

ذخیره کردن دیگر فایل‌ها که مربوط به هسته‌ی دروپال هستتند ضروری نیست، اما اگر بیشتر شدن حجم بکاپ برای شما ایجاد مشکل نمی‌کند، ضرر هم ندارد!

ذخیره‌ی دیتابیس با کمک Backup and Migrate

برای ذخیره کردن پایگاه داده‌ی سایت می‌توانید از ماژول Backup and Migrate استفاده نمایید.

ماژول Backup and Migrate را نصب نمایید. پس از نصب ماژول، لازم است یک مسیر برای ذخیره شدن فایل‌های خصوصی (private file system path) مشخص نمایید. در صورتی که قبلا این کار را انجام نداده‌اید، به صفحه‌ی مدیریتی «فایل سیستم» (File system) که در مسیر پیکربندی > رسانه (Configuration > Media) قرار دارد بروید، و مسیری برای فایلهای خصوصی در فیلد «مسیر فایل‌سیستم خصوصی» (Private file system path) مشخص نمایید. برای مثال:  sites/default/files/private

برای مشاهده‌ی تنظیمات ماژول Backup and Migrate و بکاپ گرفتن از دیتابیس سایت به صفحه‌ی Backup and Migrate در مسیر پیکربندی > سیستم (Configurations > System) بروید.

در تب Destinations می‌توانید مشخص کنید بکاپ‌های زمان‌بندی شده در چه مسیری (Scheduled Backups Directory) و بکاپ‌های دستی در چه مسیری (Manual Backups Directory) ذخیره شوند. برای مثال، مقدار پیش‌فرض برای مسیر ذخیره‌سازی بکاپ‌های دستی مقدار «private://backup_migrate/manual» است که باعث می‌شود بکاپ‌های دستی در مسیر sites/default/files/private/backup_migrate/manual ذخیره شوند.

به تب Backup باز گردید، در بخش «Quick Backup» در دومین باکس مشخص نمایید که مایلید بکاپ دیتابیس را دانلود نمایید (Download) یا در مسیری از هاست که در بالا مشخص نمودید ذخیره نمایید (Manual Backups Directory). دکمه‌ی «Backup now» را بزنید، تا ذخیره‌سازی انجام شود.

بازگردانی بکاپ (Restore)

فرض کنید سایتی که توسط دروپال 7 ساخته بودید به دلیل مشکل در میزبانی سایت بطور کامل از بین رفته است، اما شما به روشی که در بالا توضیح داده شد از پوشه‌ی sites و دیتابیس سایت بکاپ گرفتید، و قصد دارید سایت را بازگردانی کنید. مراحل زیر را طی کنید:

1. دروپال 7 را نصب نمایید: نصب لوکال دروپال 7 و یا نصب دروپال 7 بر روی هاست.

2. ماژول Backup and Migrate را نصب کنید.

3. به صفحه‌ی تنظیمات ماژول Backup and Migrate در مسیر پیکربندی > سیستم (Configurations > System) بروید. تب Restore را باز کنید. فایل ذخیره شده‌ی دیتابیس را در فیلد «Upload a Backup File» انتخاب کنید (بطور پیشفرض و با تنظیماتی که پیشتر انجام دادیم، فایلی است با فرمت mysql.gz)، و «Restore now» را بزنید تا دیتابیس بازگردانی شود. ممکن است کمی زمان ببرد.

4. فایل «settings.php» را که در مسیر sites\default قرار دارد ذخیره کنید.

5. پوشه‌ی sites را با پوشه‌ی sites که قبلا ذخیره نموده بودید جایگزین نمایید.

6. فایل «settings.php» را که در مرحله‌ی 4 ذخیره کردید، جایگزین «settings.php» کنونی کنید.

حالا سایت شما باید بطور کامل بازگردانی شده باشد. در صورتی که سایت مشکلی دارد، به صفحه‌‌ی «کارایی» (Performance) که در مسیر پیکربندی > توسعه (Configurations > Development) قرار دارد بروید، و دکمه‌ی «پاکسازی تمامی کش‌ها» (Clear all caches) را بزنید.

روش‌های دیگر

شاید بهتر باشد به یک روش برای تهیه‌ی پشتیبان از سایت اکتفا نکنید. برای مثال اگر از کنترل پنل cPanel استفاده می‌کنید، سایت را توسط آن هم بکاپ بگیرید.

همچنین، حتما بکاپ‌هایی که می‌گیرید را تست کنید تا از صحت آنها مطمئن شوید.

 

نظرات

واقعاً عالی بود،سپاس

سلام من چند یوزر رو از سایت پاک کردم اطلاعات اونا هم پرید. حالا بک آپ رو با Backup and Migrate برگردوندم ولی عکس ها لود نشدن و انگر نیستن لطفا کمکم کنید

سلام علی جان. شاید فراموش کردید پوشه‌ی sites رو مثل اولش بازگردانی کنید.

افزودن نظر جدید