آموزش اضافه کردن اسلایدر به سایت ساخته شده با دروپال توسط ماژول Nivo Slider

اسلایدر ساخته شده برای دروپال توسط ماژول Nivo Slider

مقدمه

ماژول‌های دروپالی زیادی برای ساختن اسلایدر (اسلایدشو) وجود دارد. ماژول Nivo Slider یکی از معروفترین آنهاست که این کار را به سادگی تمام انجام می‌دهد.

این ماژول بر پایه‌ی پلاگین معروف Nivo Slider ساخته شده که ماژول وردپرس آن هم خیلی معروف است.

 

نصب Nivo Slider

برای نصب ماژول Nivo Slider ابتدا دو ماژول زیر که پیش‌نیازهای آن هستند را دانلود و نصب کنید:

به صفحه‌ی تنظیمات jQuery Update بروید (در صفحه‌ی ماژول‌ها، بر روی لینک «پیکربندی» روبروی آن کلیک کنید). اطمینان حاصل کنید که گزینه‌ی Default jQuery Version بر روی ورژن 1.7 به بالا قرار گرفته.

حالا خود ماژول Nivo Slider را دانلود و نصب کنید.

در این مرحله لازم است پلاگین مربوطه را اضافه کنیم. به آدرس http://dev7studios.com/plugins/nivo-slider بروید و آخرین نسخه‌ی پلاگین را دانلود کنید (در زمان نوشتن این مطلب، برای دانلود باید بر روی دکمه‌ای سبز رنگ با متن Download jQuery Plugin که در ستون سمت راست صفحه قرار دارد کلیک کنید). فایلی با فرمت فشرده‌ی zip دریافت می‌کنید.

فایلی که دریافت کردید را در مسیر sites\all\libraries از حالت فشرده خارج کنید (اگر پوشه‌ی libraries در مسیر sites\all وجود ندارد، آن را خودتان بسازید).

نیازی به پوشه‌ی demo نیست و می‌توانید آن را از مسیر sites\all\libraries\nivo-slider پاک کنید.

مسیر ریختن فایلهای پلاگین Nivo Slider

 

استفاده از Nivo Slider

به مسیر ساختار > نیوو اسلایدر  (Structure > Nivo Slider) بروید. در اینجا دو تب دارید: تب اسلایدها (Slides) برای اضافه و تنظیم کردن اسلایدها، و تب تنظیمات (Options).

در تب Slides اسلایدها را اضافه کنید، هر اسلاید به صورت یک تب عمودی نمایش داده می‌شود. در آنجا می‌توانید برای هر اسلاید موارد زیر را تنظیم کنید:

  • عنوان (Title) : تبدیل می‌شود به alt برای عکس
  • توضیح (Description) : بر روی عکس نمایش داده می‌شود
  • لینک به یک آدرس (Link slide to URL) : برای لینک کردن عکس
  • نمایش اسلاید در صفحات خاص (Show slide on specific pages) : می‌تونید تعریف کنید یک اسلاید خاص فقط در یک سری صفحات خاص نمایش داده شود
  • افکت جابجایی (Transition) : استایل مورد نظر برای نمایش زمان جابجایی اسلاید با اسلاید دیگر

تبریک! حالا اسلایدر شما آماده است. به صفحه‌ی بلوک‌ها (Blocks) بروید و بلوک Nivo Slider را در ناحیه‌ی موردنظر بگذراید.

یک نقطه ضعف این ماژول این است که فقط اجازه‌ی ساختن یک اسلایدر را به شما می‌دهد. البته با استفاده از گزینه‌ی Show slide on specific pages می‌توان تا حدی این مورد را برطرف کرد.

 

با نگاهی بر: Nivo Slider: Quick, Beautiful Drupal Slideshows - OSTraining

برچسب‌ها: 

نظرات

سلام
ممنون خیلی خوب بود.
اگه چند خبر داشته باشم و بخوام 4 تا از عکسهای اخر اخبار همراه عنوان و خلاصه خبر رو توی اسلایدر نشون بدم با این اسلایدر میشه.لطفا راهنمایی کنید.
با تشکر

بله میتونید عکس و تیتر خبرها رو دستی اضافه کنید، ولی این بهترین روش نیست. بهترین روش این هست که اخبار بطور داینامیک به سایت اضافه بشن و از اسلایدر دیگری استفاده کنید که امکانات بیشتری دارد و بطور خودکار آخرین اخبار یا اخبار انتخاب شده را نمایش می‌دهد.

افزودن نظر جدید